"WSJ": rosyjskie służby sieją dezinformację na temat zachodnich szczepionek

Rosyjskie służby specjalne starają się rozsiewać dezinformację i wątpliwości na temat zachodnich szczepionek przeciwko Covid-19 za pomocą sieci prowadzonych portali internetowych - podał w niedzielę "Wall Street Journal".
Zobacz wideo Chiny, koronawirusowe sekrety i spiskowe teorie. "Trzeba się cofnąć do roku 2002"

Nowojorski dziennik powołuje się na przedstawicieli Departamentu Stanu USA, którzy powiązali cztery portale internetowe jako prowadzone bezpośrednio przez rosyjskie służby.

"WSJ": Rosja prowadzi fałszywą narrację ws. zachodnich szczepionek

Chodzi o quasi-naukowe New Eastern Outlook i Oriental Review, które mają być prowadzone przez Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR); portal News Front związany z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) oraz Rebel Inside kontrolowany przez wywiad wojskowy GRU. Według amerykańskich władz, portale te mają ograniczoną liczbę czytelników, jednak ich rolą jest "wprowadzanie fałszywych narracji, które mogą być wzmacniane i podejmowane przez inne rosyjskie i międzynarodowe media".

Epidemia w liczbachKoronawirus w Polsce. Michał Rogalski dla Gazeta.pl: Szczyt jest na horyzoncie

Wszystkie publikacje wyolbrzymiały w artykułach ryzyko efektów ubocznych stosowania zachodnich szczepionek, kwestionowały ich skuteczność i bezpieczeństwo. Często opierały się przy tym na faktycznych doniesieniach, lecz z pominięciem ogólnego kontekstu. Jak twierdzi "WSJ", to samo robiły rosyjskie media państwowe oraz oficjalne konta rosyjskich władz w mediach społecznościowych.

Walka o miejsce na rynku dla rosyjskiej szczepionki?

"WSJ" cytuje też raport przygotowywany przez ośrodek German Marshall Fund (GMF), analizujący przekaz chińskich, rosyjskich i irańskich mediów oraz instytucji państwowych w internecie. Według GMF, przekaz rosyjski jest zdecydowanie najbardziej negatywny, zwłaszcza wobec szczepionek Pfizera - 86 proc. analizowanych wpisów było negatywnych oraz Moderny - 76 proc.

Maseczka (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. Skandal z maseczkami. Polityk miał zarobić 250 000 euro. Rezygnuje z kariery

Według ekspertów, kampania dezinformacji jest elementem walki o miejsce na międzynarodowym rynku dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V. 

(PAP) osk/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: