Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie o teleporadach

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie ograniczające teleporady lekarskie, zostanie ono opublikowane w poniedziałek - poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo Pandemia potęguje patologie. „Przemoc domowa to palący problem”

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że zdecydował się ograniczyć możliwość teleporad świadczonych przez lekarzy. Zapowiedział wówczas, że najprawdopodobniej jeszcze w piątek podpisze stosowane rozporządzenie, jednak tak się nie stało.

Rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza pytano na poniedziałkowej konferencji prasowej, co się dzieje z tym rozporządzeniem. - Minister zdrowia właśnie podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad i zostanie ono dzisiaj opublikowane - poinformował rzecznik resortu zdrowia.

Rzecznik zdrowia potwierdza: Minister podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad

W piątek na konferencji dotyczącej epidemii koronawirusa Adam Niedzielski mówił, że "mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem". Tłumaczył, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia.

- Nowe regulacje (...) przede wszystkim podwyższają dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem, (...) do szóstego roku życia - wskazywał. Poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. To są między innymi przypadki dotyczące pierwszych wizyt.

- Sytuacji, w których osoba po raz pierwszy odczuwa pewną dolegliwość, wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą - mówił. 

Autor: Karol Kostrzewa (PAP). 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: