Czechy nagrodzą pracowników służby zdrowia za walkę z pandemią. Lekarze otrzymają kilka tysięcy euro

Rząd na posiedzeniu w poniedziałek 8 marca zdecydował o nagrodach dla personelu medycznego pracującego na oddziałach z chorymi na COVID-19. Nagrody, które dotyczą okresu od października 2020 do końca lutego br. dostaną także pracownicy DPS.

Do pracowników medycznych razem z wypłatami za maj ma trafić 12 miliardów koron, czyli około 45,5 miliona euro.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Czechy dadzą nagrody medykom. Lekarze otrzymają około 2800 euro 

Lekarze i inne osoby z personelu medycznego pracujące bezpośrednio z chorymi na COVID-19 dostaną 75 000 koron, czyli około 2800 euro. Pracownicy niemedyczni oraz ratownicy medyczni pracujący poza szpitalami dostaną 30 000 koron, czyli 1135 euro. Pracownicy domów pomocy społecznej otrzymają nagrody w wysokości od 15 000 do 50 000 koron, czyli od około 570 do 19 000 euro.

Wysokość nagród uzależniona jest od zawodu i charakteru wykonywanej pracy. Kwoty dotyczą liczby godzin pełnego etatu. Ministerstwo pracy i spraw społecznych, tak jak ministerstwo zdrowia wypłaciło już nagrody za pracę w czasie pierwszej fali pandemii od 13 marca do końca maja 2020 roku.

Norwegia, Oslo Norwegia: premier zapowiada kolejne restrykcje. "Wzgórze, które musimy przejść"

Czechy wprowadzają nowe restrykcje. Obowiązek noszenia maseczek niemal wszędzie 

Rząd na tym samym posiedzeniu zdecydował też o przedłużeniu o kolejne dwa miesiące, do 3 czerwca br. zerowej stawki VAT na maski klasy FFP2 i wyższej. W Czechach wprowadzono obowiązek noszenia takich masek w środkach komunikacji miejskiej, w miejscu pracy, sklepach i wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i nie można utrzymać bezpiecznej odległości.

Szło wam dobrze, wyszło źle. Zachód się dziwi pandemii w Polsce Szło wam dobrze, wyszło źle. Zachód się dziwi pandemii w Polsce

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

*****

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: