Zaświadczenie o szczepieniu tylko po polsku. Ministerstwo "działa". Póki co pacjenci płacą tłumaczom

Zaświadczenia o szczepieniu są znacznym ułatwieniem dla osób planujących wyjazd za granicę. Niestety zaszczepieni zgłaszają problemy z zaświadczeniami. Są one wydawane jedynie po polsku. Poza naszym krajem taki dokument jest średnio przydatny.

Zaświadczenie o przyjętej szczepionce znacznie ułatwi nam planowanie wyjazdów zagranicznych, ponieważ dzięki niemu będziemy zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. Niestety okazuje się, że jak na razie z systemu pobrać można wyłącznie polskojęzyczną wersję dokumentu.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-19Wydłużenie odstępu między I a II dawką szczepionki. "To kpina z nauki"

Generowane zaświadczenia o szczepieniu wciąż niedoskonałe. "Znamy sprawę"

O braku możliwości wygenerowania anglojęzycznej wersji potwierdzenia szczepienia poinformował dziennikarz Klaudiusz Slezak. "Po przyjęciu drugiej dawki szczepionki obywatel może wejść na swój internetowy 'portal pacjenta' i wydrukować sobie zaświadczenie o zaszczepieniu. Niestety zaświadczenie to jest tylko w języku polskim. Aby mieć po angielsku należy udać się do tłumacza przysięgłego" - napisał w wiadomości do Slezaka jeden z pacjentów. "Co by komu szkodziło, gdyby zaświadczenie było dwujęzyczne? Czy możecie Państwo coś podziałać w tej sprawie?" - pytał pan Wojciech. 

Zobacz wideo Wiadomości. Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Dziennikarz udostępnił wiadomość na swoim twitterowym profilu, oznaczając ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz koordynatora programu szczepień Michała Dworczyka. W odpowiedzi zareagowało Centrum Informacyjne Rządu prowadzące profil #SzczepimySię. "Znamy sprawę i działamy" - napisano. "Ponadto, trwają ustalenia w ramach prac Komisji Europejskiej dot. stworzenia interpretacyjnego, globalnego rozwiązania" - wyjaśniono w krótkim wpisie.

Szczepionka SinopharmNiedzielski o szczepionkach z Chin: Kluczowa nie tylko skuteczność

Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19 znaleźć można na Internetowym Koncie Pacjenta, skąd można także pobrać specjalny kod QR z potwierdzeniem przyjęcia preparatu. Informacja na ten znajduje się także w naszej e-karcie szczepień, dzięki czemu ma do niej wgląd nasz lekarz pierwszego kontaktu. Niestety jeżeli problem nie zostanie rozwiązany, zagraniczne podróże będą wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z tłumaczeniem dokumentu lub przeprowadzeniem testu potwierdzającego bycie zdrowym bądź posiadanie przeciwciał po przejściu choroby.

Więcej o: