Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Świadczenie można pobierać przez dwa kolejne tygodnie

"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 28 marca" - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że w związku z wciąż trudną sytuacją epidemiczną rząd zdecydował o wydłużeniu możliwości pobierania tego zasiłku o kolejne dwa tygodnie.

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Na niezmienionych zasadach świadczenie obowiązuje od poniedziałku 15 marca do niedzieli 28 marca. Zasiłek przysługuje w razie zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko - szkoły, przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego - przypomina minister.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

O wsparcie mogą się ubiegać ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do lat 8, ale też rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i rodzicom osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Do dodatkowego zasiłku uprawnieni są również ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Koronawirus w Polsce. Karetka w czasie epidemii Dr Sutkowski: w kolejnych tygodniach należy się spodziewać wzrostu zakażeń

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - ile wynosi?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i jest wypłacany za każdy dzień opieki - także ten ustawowo wolny od pracy. Świadczenia tego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na zasadach ogólnych. 

Epidemia koronawirusa w Polsce

Trzecia fala koronawirusa uderzyła już w Polskę. W sobotę nowa liczba przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 21 tys., co było najwyższym wynikiem w bieżącym roku. W niedzielę było to ponad 17 tys. nowych przypadków COVID-19, co daje średnią tygodniową na poziomie 16 tys. zachorowań. 

W ostatnim czasie wzrost dziennej liczby zachorowań wynosi ok. 25 proc. (w ujęciu tygodniowym). Średnia tygodniowa osiągnęła 16 tys. Czekają nas trudne tygodnie. Pilnujmy się!

- napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej o: