Polska druga w UE i 10. na świecie pod względem pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19

Polska jest obecnie na drugim miejscu w Unii Europejskiej i 10. na świecie pod względem odsetka populacji, który otrzymał dwie dawki szczepionek przeciwko COVID-19 - wynika z zestawienia Uniwersytetu Oksfordzkiego "Our World in Data".

Z oficjalnie podawanych danych wynika, że w Polsce do piątku w pełni zaszczepiło się 4,2 proc. ludności. W Unii Europejskiej lepszy wynik ma jedynie Malta (8,7 proc.), zaś w Europie - Serbia (10,9 proc.), Norwegia (4,6 proc.; stan na 11 marca) i Szwajcaria (4,3 proc. do 10 marca).

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Najwięcej zaszczepionych w Izraelu

Zdecydowanym światowym liderem jest Izrael, w którym obie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech - jedynej tam stosowanej - przyjęło już 47,7 proc. populacji. Za nim są Zjednoczone Emiraty Arabskie (22,1 proc.) i Bahrajn (12,5 proc.) oraz USA (11 proc.). W pierwszej dziesiątce jest też Chile, lider w Ameryce Południowej, gdzie w pełni zaszczepionych jest 9,3 proc. mieszkańców.

Tuż za Polską są Dania (4,2 proc.) i Węgry (4,1 proc.), choć dane z tych krajów są z poniedziałku. W Afryce liderem jest Maroko (4 proc.).

Michał Dworczyk przedstawił zmiany w Narodowym Programie Szczepień Co ze szczepieniem ozdrowieńców? Dworczyk przedstawił plan - tylko jedna dawka

W czołówce państw byłaby Wielka Brytania, jednak wprowadzona tam polityka wydłużania przerwy pomiędzy pierwszą a drugą dawką o co najmniej 12 tygodni oznacza, że tylko 2,3 proc. mieszkańców otrzymało dotąd pełne szczepienie. Jednocześnie już ponad jedna trzecia mieszkańców Wysp (34,9 proc.) dostała co najmniej jeden zastrzyk, co jest trzecim wynikiem na świecie.

Polska w pierwszej dziesiątce pod względem wszystkich dawek

Pod względem łącznej liczby podanych dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców, Polska jest na 9. miejscu w UE (11,9). Unijnym liderem jest Malta (26,5), która wyprzedza Węgry (17,7) i Danię (14,3). Na końcu stawki w UE są Bułgaria (4,9), Łotwa (5,1) i Chorwacja (6,5). Na świecie w tej kategorii również pierwszy jest Izrael (107), a za jego plecami są ZEA (65,9) i Wielka Brytania (37,2).

Szczepienie na COVID-19 w Niemczech "Die Welt": Niemal żaden duży kraj UE nie szczepi na COVID-19 tak szybko jak Polska

Autor: (PAP, osk/ mal/)

Więcej o: