Kolejny zastrzyk gotówki dla Polskiej Grupy Górniczej. Miliard złotych od PFR

Według portalu Wysokie Napięcie, jedynym ratunkiem dla PGG ma być Tarcza Antykryzysowa dla dużych firm obsługiwana przez Polski Fundusz Rozwoju. PFR ma pożyczyć spółce miliard złotych, a odpowiedzialność za to weźmie na siebie polski rząd.

Jak ocenia portal Wysokie Napięcie, Polska Grupa Górnicza nie przetrwa najbliższych miesięcy bez zastrzyku finansowego z zewnątrz. "Od ponad pół roku mówi się o pożyczce z Polskiego Funduszu Rozwoju. Miliard zł z PFR dostała już Jastrzębska Spółka Węglowa, ale ta wydobywająca głównie znacznie droższy węgiel koksujący spółka ma jakieś widoki na spłatę. PGG wpadła już w spiralę śmierci. Spada popyt na węgiel, w związku z tym i przychody, a większość kosztów to pensje górników" - czytamy na łamach portalu. 

Zobacz wideo Czternastki dla górników mimo kryzysu? Paweł Borys komentuje

PGG wypłaciła górnikom 300 milionów złotych w "czternastkach"

Niedawno górnicy zatrudnieni w spółce otrzymali przelewy "czternastej" pensji w ramach tzw. karty górnika. Z nieoficjalnych informacji wynika, że łączny koszt tej wypłaty to ok. 300 mln zł. W rozmowie z Łukaszem Kijkiem z Next.gazeta.pl prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys potwierdził natomiast, że fundusz analizuje właśnie wniosek o wsparcie dla górniczej firmy w ramach tarczy PFR.

"Powstał więc pomysł rozszerzonej, lub, jak ktoś woli, rozmytej odpowiedzialności. Notyfikowano Komisji Europejskiej zmianę w programie pomocy 'covidowej' dla dużych firm. Znalazł się tam również zapis, zgodnie z którym prezes PFR może, ale nie musi,  poprosić o zgodę na pożyczkę w kwocie większej niż 500 mln zł dla firm o istotnym znaczeniu dla gospodarki" - czytamy na łamach Wysokiego Napięcia.

Jak podaje portal, kilkanaście dni temu Komisja zaakceptowała tę zmianę, w tym tygodniu prawdopodobnie zatwierdzi ją oficjalnie polska Rada Ministrów. Wtedy prezes PFR oficjalnie wystąpi o zgodę na pożyczkę dla PGG. "Podratowana w ten sposób Polska Grupa Górnicza będzie miała spokój mniej więcej do sierpnia. Tak przynajmniej mówią nam ludzie znający sytuację spółki. Potem trzeba będzie pomyśleć o kolejnym kole ratunkowym" - czytamy.

Strata PGG za 2020 r. wyniosła ok. miliard zł.

Więcej o: