W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 052 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Poprzedniej doby (we wtorek 16 marca) testy wykazały zakażenie u 14 396 osób. Ostatniej doby zmarło 453 pacjentów chorych na COVID-19. Od początku epidemii zachorowały już 1 956 974 osoby, a zmarło łącznie 48 032 Polaków.
W szpitalach przebywa 21 511 chorych, których stan wymaga hospitalizacji. Dodatkowo aż 2 193 osoby są podłączone do respiratorów - jest to najwyższy wynik od marca 2020 roku, czyli od początku epidemii COVID-19 w Polsce. Poprzedni rekord miał miejsce 22 listopada, gdy zajętych było 2 149 respiratorów. W całym kraju wolnych zostało jedynie 786 tych urządzeń.
Profesor Andrzej Fal przyznał, że liczba zajętych respiratorów i dobowa liczba zgonów to wskaźniki, które wskazują na wzrost liczby zakażonych, która ciężko przechodzi COVID-19. - Zaczynaliśmy miesiąc temu od około pięciu tysięcy przypadków zakażeń, wczoraj mieliśmy 18 tysięcy przypadków. Widać istotny wzrost. Świadczy to oczywiście o rosnącej obecności wariantu brytyjskiego wirusa - mówił ekspert w rozmowie w TVN24.
W środę minister zdrowia ma przedstawić nowe informacje na temat walki z epidemią koronawirusa. Według nieoficjalnych ustaleń Polsat News, konferencja ma odbyć się o godzinie 15:00.