Aż 2193 zajęte respiratory - to najwięcej od początku pandemii. Ile pozostało wolnych?

2 193 zajęte respiratory - takiego wyniku w Polsce nie było od początku epidemii koronawirusa. Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że w całym kraju wolnych zostało jedynie 786 urządzeń, które są przeznaczone jedynie dla pacjentów covidowych.
Zobacz wideo Będą dodatkowe restrykcje w całym kraju? Duda: Sytuacja jest zła

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 052 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Poprzedniej doby (we wtorek 16 marca) testy wykazały zakażenie u 14 396 osób. Ostatniej doby zmarło 453 pacjentów chorych na COVID-19. Od początku epidemii zachorowały już 1 956 974 osoby, a zmarło łącznie 48 032 Polaków.

Koronawirus w Polsce. Największa liczba zajętych respiratorów od początku epidemii w Polsce

W szpitalach przebywa 21 511 chorych, których stan wymaga hospitalizacji. Dodatkowo aż 2 193 osoby są podłączone do respiratorów - jest to najwyższy wynik od marca 2020 roku, czyli od początku epidemii COVID-19 w Polsce. Poprzedni rekord miał miejsce 22 listopada, gdy zajętych było 2 149 respiratorów. W całym kraju wolnych zostało jedynie 786 tych urządzeń.

Profesor Andrzej Fal przyznał, że liczba zajętych respiratorów i dobowa liczba zgonów to wskaźniki, które wskazują na wzrost liczby zakażonych, która ciężko przechodzi COVID-19. - Zaczynaliśmy miesiąc temu od około pięciu tysięcy przypadków zakażeń, wczoraj mieliśmy 18 tysięcy przypadków. Widać istotny wzrost. Świadczy to oczywiście o rosnącej obecności wariantu brytyjskiego wirusa - mówił ekspert w rozmowie w TVN24.

W środę minister zdrowia ma przedstawić nowe informacje na temat walki z epidemią koronawirusa. Według nieoficjalnych ustaleń Polsat News, konferencja ma odbyć się o godzinie 15:00.

Koronawirus w Polsce. Koronawirus w Polsce. Na mapie kraju przybywa "czarnych" powiatów [WYKRES DNIA]

Więcej o: