Polska na liście krajów "wysokiego ryzyka"? Nieoficjalne informacje z Niemiec

Niemcy mogą zakwalifikować Polskę jako kraj "wysokiego ryzyka" z powodu dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. Dla Polaków oznacza to, że wjazd do Niemiec będzie możliwy po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Zobacz wideo Co z tzw. paszportami kowidowymi? "Używanie słowa paszport w tym kontekście jest niefortunne"

Najnowsze dane ministerstwa zdrowia niepokoją. 17 marca poinformowano o 25 052 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń wykryto w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030). W ciągu ostatniej doby wykonano 84,8 tysiąca testów.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił ogólnokrajowy lockdown, który zacznie obowiązywać od 20 marca.

Czytaj więcej: Lockdown w całym kraju. Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Niemcy mogą wpisać Polskę na listę krajów "wysokiego ryzyka". Co to oznacza dla Polaków?

Jak dowiedział się Polsat News, Niemcy już w niedzielę mogą uznać Polskę jako kraj "wysokiego ryzyka". Do tej kategorii kwalifikują się regiony, w których tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 200 przypadków. Jak wyjaśnił Tomasz Lejman, korespondent Polsat News, informacje w tej sprawie pochodzą z kilku źródeł w Meklemburgii, Brandenburgii i Saksonii.

Wpisanie Polski do listy państw "wysokiego ryzyka" oznacza, że Polacy będą musieli przedstawić na niemieckiej granicy negatywny wynik testu na koronawirusa sprzed najwyżej 48 godzin. Nie będzie również zwolnień od testowania dla pracowników transgranicznych, uczniów czy osób odwiedzających najbliższą rodzinę.

Osoby z kraju "wysokiego ryzyka" przekraczając granicę w Meklemburgii-Pomorzu Przednim muszą testować się na obecność koronawirusa co 48 godzin. Przyjezdni, którzy sporadycznie lub jednorazowo wjeżdżają do tego landu muszą posiadać negatywny test i odbyć 10-dniową kwarantannę. W innych przygranicznych landach również wprowadzono obowiązek przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa. Jednak każde państwo związkowe przygotowało własną listę osób, które nie muszą poddawać się kwarantannie.

Niemcy odnotowują wzrost liczby nowych zakażeń. "Potrzebujemy szczepionek AstraZeneca"

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował w środę 13 435 nowych zakażeń koronawirusem oraz 249 zgonów w Niemczech. To o 4 289 przypadków więcej niż w środę w zeszłym tygodniu.

Niemiecki wirusolog Christian Drosten ze Szpitala Uniwersyteckiego Charité w Berlinie powiedział, że koronawirus stał się bardziej zakaźny i niebezpieczny za sprawą brytyjskiej mutacji. Niemcy wstrzymały stosowanie szczepionek AstraZeneca po wykryciu pojedynczych przypadków zakrzepicy wśród pacjentów, którym podano preparat. - Potrzebujemy tej szczepionki - powiedział wirusolog Christian Drosten, którego słowa cytuje serwis Deutsche Welle.

Więcej o: