Maseczki w miejscach publicznych i rejestr niezaszczepionych. W Hiszpanii "dekret o nowej normalności"

Niższa izba parlamentu Hiszpanii zatwierdziła w czwartek rządowy "dekret o nowej normalności". Zobowiązuje on mieszkańców kraju m.in. do noszenia maseczek w miejscach publicznych, nawet jeśli zachowany jest 1,5-metrowy dystans. Przepisy nakazują też regionom gromadzenie danych osób szczepiących się przeciw COVID-19 oraz osób odmawiających poddaniu się szczepieniom.

Zgodnie z nowymi przepisami rząd Hiszpanii został zobowiązany również do zapewnienia szpitalom oraz przychodniom lekarskim należytego wyposażenia, leków i sprzętu ochronnego, a także do uzupełnienia wolnych etatów w szpitalach i innych placówkach publicznej służby zdrowia.

"Dekret o nowej normalności"

Producenci leków niezbędnych do walki z COVID-19 zostali zobowiązani do regularnego informowania służb medycznych Hiszpanii o liczbie wyprodukowanych w ostatnich dniach produktów oraz aktualnym stanie swoich zasobów w magazynach.

Zobacz wideo Czy Polska rozważa odkupienie od innych krajów szczepionki firmy Astra Zeneca? "Nie ma decyzji ws. zawieszenia szczepień preparatem Astra Zeneca. Czekamy na decyzję EMA"

Podczas debaty w parlamencie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że dekret o nowej normalności zobowiązuje też władze wspólnot autonomicznych do zbierania w swoich elektronicznych rejestrach historii chorób obywateli. Obejmie ona również informacje o ewentualnym przebyciu COVID-19 i poddaniu się szczepieniom przeciwko tej chorobie. W uzasadnionych przypadkach dane te mogą zostać udostępnione innym organom administracji publicznej.

Hiszpania, plaża w Barcelonie, 14 marca 2021 r.Hiszpania. Praca cztery dni w tygodniu, pensja za pięć. Rząd ma testować

Darias sprecyzowała, że w przyszłości nowe prawo będzie podstawą do walki z możliwymi innymi epidemiami.

Liczba infekcji w Hiszpanii rośnie

Tymczasem jak wskazał w czwartkowym komunikacie resort zdrowia, podczas ostatniej doby liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców zwiększyła się ze 127,9 do 128,2.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że pomiędzy środą a czwartkiem liczba zakażeń wzrosła w Hiszpanii o 6,2 tys. do ponad 3,21 mln, a zgonów o 117 do 72,9 tys. (Marcin Zatyka, PAP)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: