Niedzielski: W II kwartale Polska ma otrzymać 4,5 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson

Między kwietniem a czerwcem do Polski dotrze ponad 4 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson - zapowiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski zamieścił na Twitterze wnioski ze spotkania z firmą Johnson&Johnson, której szczepionka kilka dni temu została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia oraz Europejską Agencję Leków. Jak podkreślił minister, preparat daje 85-procentową ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 od 14 dnia po zaszczepieniu i 100-procentową ochronę przed hospitalizacją i zgonem od 28 dnia po szczepieniu.

Adam Niedzielski o szczepionce Johnson&Johnson

Preparat firmy Johnson&Johnson jest czwartą szczepionką, którą można stosować w państwach unijnych. Inaczej niż produkty koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca podaje się ją w jednej dawce. Ponadto, nie wymaga przechowywania w bardzo niskich temperaturach, a jedynie w warunkach chłodniczych.

Szczepionka Johnson&JohnsonSzczepionka Johnson&Johnson zatwierdzona przez WHO

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

WHO pozytywnie ocenia szczepionkę J&J

Jak informowaliśmy w czwartek na Gazeta.pl, szczepionka firmy Johnson&Johnson uzyskała pozytywną opinię WHO. - Skuteczność szczepionki utrzymywała się niezależnie od płci, wieku i grup etnicznych - mówił przewodniczący Strategicznej Grupy Doradczej WHO ds. Szczepień Alejandro Cravioto. Badania prowadzone na trzech kontynentach wykazały, że preparat J&J zapewnia ochronę zarówno w Republice Południowej Afryki, gdzie zidentyfikowano warianty wirusa mniej podatne na inne szczepionki, jak i w Brazylii, gdzie również dominuje miejscowy wariant SARS-CoV-2. Eksperci zalecają więc stosowanie tej szczepionki w krajach, w których występuje wiele różnych mutacji wirusa. 

WHO oceniło jednodawkową szczepionkę Johnson&JohnsonWHO oceniło jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson

Więcej o: