Obostrzenia na Wielkanoc. Niedzielski był pytany o zamykanie kościołów. "Będziemy to kontrolować"

- Dynamika zachorowań jest bardzo duża, odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań w trzeciej fali jest większy, niż był w fali jesiennej. Apeluję o poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń - powiedział w sobotę minister zdrowia. Adam Niedzielski zapowiedział również kontrole w kościołach i sklepach w okresie wielkanocnym.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób. Zestawienia publikowane przez resort mówią, że w szpitalach przebywa 23 293 chorych na COVID-19, z tego 2 315 pod respiratorami.

- Zacznę nietypowo, od apelu. Sytuacja jest bardzo poważna, liczba zachorowań bardzo dynamicznie rośnie, dziś po raz kolejny mamy przekroczone 25 tysięcy zachorowań. Dynamika zachorowań jest bardzo duża, to jest ten moment, w którym wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję dotyczącą bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich - powiedział Niedzielski.

Zobacz wideo Co z przedszkolami? Adam Niedzielski: Rozszerzenie obostrzeń z województw najbardziej dotkniętych pandemią

Kontrole w sklepach i kościołach 

Jedna z dziennikarek zadała pytanie o ewentualne obostrzenia w okresie wielkanocnym dotyczące kościołów oraz sklepów. Minister zdrowia poinformował, że w tych miejscach będą przeprowadzane kontrole, w czasie których będzie sprawdzane przestrzeganie wprowadzonych przez rząd restrykcji i zasad sanitarnych. 

- Tu mamy te same standardy jak w przypadku galerii. Tam mamy jedną osobę na 15 m kw. i będziemy to kontrolować. Wszystkie podmioty - niezależnie od charakteru - będą traktowane tak samo - odpowiedział szef resortu. 

Należy przypomnieć, że większość sklepów w galeriach handlowych - za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, księgarni i punktów usługowych - została zamknięta. Trudno więc mówić o "tych samych standardach".

Portal Gazeta.pl zapytał w tym tygodniu biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski o to, czy Kościół sam rozważa decyzję o zamknięciu świątyń.

"Kościół katolicki w pełni respektuje wytyczne sanitarne wprowadzane przez organy państwowe, mając nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia Kościołów" - poinformowali nas przedstawiciele KEP w e-mailu przesłanym w piątek w godzinach popołudniowych. 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiRząd przyspiesza rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19

Minister zdrowia powiedział, że sytuacja epidemiczna w kraju jest związana z brytyjską odmianą koronawirusa. Przyznał, że szacuje się, iż tą mutacją zakażonych jest ok. 60-80 proc. osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa. Adam Niedzielski stwierdził też, że w naszych rękach są trzy narzędzia, które mogą nas uchronić przed "czarnym scenariuszem" - szczepienia, obostrzenia oraz podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa, czyli dezynfekcja, dystans i noszenie maseczek.

Epidemia koronawirusa (ćwiczenia medyków)Jak się chronić przed brytyjską mutacją COVID-19? [ZASADY]

- Tylko naszą odpowiedzialnością możemy tę trzecią falę przełamać. Jeżeli będziemy nieodpowiedzialni, to będą się realizowały najgorsze scenariusze - powiedział Niedzielski. 

Więcej o: