Koronawirus. Czechy przetestują "koktajl Trumpa" - mieszankę leków, którą brał, gdy był zakażony

Lekarze w silnie dotkniętych pandemią Czechach dostaną nowy środek przeciwko koronawirusowi. To lek na bazie przeciwciał, którym leczył się Donald Trump.

Pierwsza dostawa mieszanki przeciwciał Regeneron spodziewana jest w ciągu najbliższych dni, poinformował w piątek premier Czech Andrej Babiš, cytowany przez agencję CTK. Ministerstwo Zdrowia w Pradze wydało już tymczasowe pozwolenie na stosowanie leku, który przyjmował też były prezydent USA Donald Trump. Już od lutego w Czechach podaje się pacjentom inny preparat na bazie przeciwciał, Bamlanivimab.

Donald Trump po powrocie ze szpitala do Białego Domu.Koronawirus. Potrójna terapia Trumpa. "Może być jedynym takim pacjentem na świecie"

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Trudna sytuacja epidemiczna w Czechach

Czechy zmagają się z dramatyczną trzecią falą pandemii. Ludzie mogą opuszczać swój region tylko w wyjątkowych przypadkach. Mniejszościowy rząd przedłużył ograniczenia w przemieszczaniu się do 28 marca. To ostatni dzień stanu wyjątkowego, który obowiązuje od października. Rząd w poniedziałek prawdopodobnie zdecyduje o przedłużeniu lockdownu poza okres Świąt Wielkanocnych - decyzję będzie jeszcze musiał zatwierdzić parlament.

 

W piątek władze odnotowały 10 576 nowych przypadków infekcji koronawirusem w ciągu 24 godzin. Od początku pandemii odnotowano w Czechach  24 331 zgonów. W ciągu siedmiu dni spośród 100 000 mieszkańców zaraża się 680 osób. Dla porównania: w Niemczech tak zwany wskaźnik incydencji wynosi 95,6.

(dpa/sier)

Czechy. Medycy dostaną kilka tysięcy nagrody za walkę z pandemiąCzechy nagrodzą pracowników służby zdrowia za walkę z pandemią

Więcej o: