Koronawirus. Czechy przetestują "koktajl Trumpa" - mieszankę leków, którą brał, gdy był zakażony

Lekarze w silnie dotkniętych pandemią Czechach dostaną nowy środek przeciwko koronawirusowi. To lek na bazie przeciwciał, którym leczył się Donald Trump.

Pierwsza dostawa mieszanki przeciwciał Regeneron spodziewana jest w ciągu najbliższych dni, poinformował w piątek premier Czech Andrej Babiš, cytowany przez agencję CTK. Ministerstwo Zdrowia w Pradze wydało już tymczasowe pozwolenie na stosowanie leku, który przyjmował też były prezydent USA Donald Trump. Już od lutego w Czechach podaje się pacjentom inny preparat na bazie przeciwciał, Bamlanivimab.

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Trudna sytuacja epidemiczna w Czechach

Czechy zmagają się z dramatyczną trzecią falą pandemii. Ludzie mogą opuszczać swój region tylko w wyjątkowych przypadkach. Mniejszościowy rząd przedłużył ograniczenia w przemieszczaniu się do 28 marca. To ostatni dzień stanu wyjątkowego, który obowiązuje od października. Rząd w poniedziałek prawdopodobnie zdecyduje o przedłużeniu lockdownu poza okres Świąt Wielkanocnych - decyzję będzie jeszcze musiał zatwierdzić parlament.

 

W piątek władze odnotowały 10 576 nowych przypadków infekcji koronawirusem w ciągu 24 godzin. Od początku pandemii odnotowano w Czechach  24 331 zgonów. W ciągu siedmiu dni spośród 100 000 mieszkańców zaraża się 680 osób. Dla porównania: w Niemczech tak zwany wskaźnik incydencji wynosi 95,6.

(dpa/sier)

Więcej o: