Ukraina. Wykryto nowe, niebezpieczne odmiany brytyjskiego wariantu koronawirusa

Na Ukrainie wykryto nowe, niebezpieczne odmiany brytyjskiego wariantu koronawirusa - poinformował w poniedziałek ukraiński Instytut Biologii Molekularnej i Genetyki. Naukowcy zbadali 17 próbek z Iwano-Frankiwska i dwie z Kijowa.

Według instytutu kombinacja zmodyfikowanych mutacji brytyjskiego wariantu doprowadziła do obecnej fali pandemii i tłumaczy coraz częstsze wykrywanie powtórnych zakażeń wśród Ukraińców. Lekarze odnotowują też cięższy przebieg choroby.

"Można mówić o bardzo niebezpiecznej tendencji zamiany poprzednich wariantów koronawirusa, które rozprzestrzeniały się na Ukrainie jesienią i zimą i którymi Ukraińcy już się zakazili, nowymi, zmutowanymi odmianami brytyjskiego wariantu" - podkreślił dyrektor instytutu Mychajło Tukało. 

Zobacz wideo Piotr Kuczyński o sprawie Obajtka: Jest jak najlepszy kryminał

Ukraina. 7,9 tys. infekcji koronawirusem

Dotychczas - według danych ministerstwa ochrony zdrowia - na Ukrainie rejestrowano pojedyncze przypadki brytyjskiego wariantu koronawirusa - przypomina instytut.

Poprzedniego dnia wykryto w tym kraju prawie 7,9 tys. infekcji koronawirusem, hospitalizowano ponad 3 tys. osób, zmarło 157 chorych na Covid-19, a prawie 3 tys. osób uznano za wyzdrowiałe.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP) 

W państwach Grupy Wyszechradzkiej koronawirus zbiera śmiertelne żniwo "Die Welt": Wielkie umieranie na wschodzie Unii Europejskiej

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: