Rząd chwali się liczbą wykonanych szczepień. Jak to wygląda naprawdę? Mamy 24. miejsce na 27 krajów UE

W ostatnim tygodniu Polska zajęła 24. miejsce wśród 27 krajów UE pod względem dziennie wykorzystywanych dawek szczepionki na 100 mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 23 marca, że wykonano ponad pięć milionów szczepień przeciwko COVID-19. Jak dotąd, pierwszą dawką wykonano ponad 3,28 mln szczepień, zaś drugą 1,78 mln. We wtorek 23 marca podano 48 678 dawek szczepionki

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Szczepienia na koronawirusa. Michał Dworczyk z optymizmem o dalszym planie szczepień 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w ciągu ostatnich 24 godzin na szczepienie zapisało się ponad milion osób. Jak dodał, w niektórych punktach szczepień natężeń chętnych jest tak duże, że brakuje wolnych terminów – Z takimi sytuacjami mamy do czynienia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce – mówił przedstawiciel rządu. 

- Wierzę, że w II kwartale, a może nawet do końca maja, zakończymy szczepienie osób z etapu pierwszego - podkreślił także Michał Dworczyk. 

AstraZeneca. Pacjenci rezygnują, punkty szczepień szukają chętnych, żeby nie zmarnować dawekAstraZeneca. Punkty szczepień szukają niekiedy chętnych, żeby nie zmarnować dawek

Polska nisko na tle UE pod względem dziennie wykorzystywanych szczepionek 

Optymistyczne wypowiedzi Michała Dworczyka kontrastują z najnowszymi danymi dotyczącymi liczby wykonywanych szczepień w Polsce. Nowa tygodniowa średnia wskaźnika kroczącego spadła z 0,21 do 0,19 - podaje konkret24tvn24.pl na podstawie danych pochodzących z portalu Our World in Data. Wskaźnik ten obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni. Dzięki niemu można sprawdzić, czy tempo szczepień w danym kraju rośnie czy hamuje. 

Szczepionka na COVID-19.Założyciel BioNTech: Większość Europy do końca lata upora się z epidemią

Polska bardzo blado wypada na tym tle reszty krajów UE. Średnia tygodniowa (stan na poniedziałek 22 marca) wskaźnika dla krajów UE wyniosła 0,22. Polska w tym zestawieniu znalazła się na 24. miejscu, wyprzedzając jedynie Irlandię (0,18), Bułgarię (0,07) i Litwę (0,03). Dla porównania, na czele zestawienia znajdują się Malta (0,76; dane z 21 marca) oraz Węgry (0,55). 

Wyhamowanie w szybkości szczepień zauważalne jest również w innych popularnych zestawieniach. Choć Polska utrzymała 14. miejsce wśród krajów UE, biorąc pod uwagę całkowity wskaźnik zaszczepienia, który dla naszego kraju wynosi 13,28 (średnia unijna to 13,24). Obecnie odsetek zaszczepionych osób w populacji to natomiast 4,7 proc. (stan na 21 marca), co oznacza spadek z 19. na 24. miejsce w zestawieniu ogólnoświatowym.

Więcej o: