Rząd rozważa zamknięcie sklepów budowlanych, AGD i meblarskich. W czwartek decyzja

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w czwartek poznamy decyzje dotyczące nowych obostrzeń. Mają sprawić, że zostaniemy w domach, a to pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Rząd rozważa m.in. zamknięcie sklepów budowlanych, AGD i meblarskich.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie - w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc i tydzień po niej. Rząd rozważa między innymi ograniczenie przemieszczania się, zamknięcie żłobków, przedszkoli, a także sklepów budowlanych, meblarskich i AGD.

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Zamknięcie kolejnych sklepów. Rząd chce ograniczyć mobilność

Rząd chce tak zaplanować nowe obostrzenia, aby jak najbardziej ograniczyć mobilność i nie tworzyć możliwości gromadzenia się ludzi, stąd plan zamknięcia między innym sklepów meblowych i budowlanych, które dotąd pozostawały otwarte.

Wojciech AndrusiewiczZakaz przemieszczania się na Wielkanoc? Rzecznik resortu zdrowia uspokaja

Jeśli zapadnie taka decyzja, otwarte będą tylko miejsca pierwszej potrzeby. W przypadku sklepów budowlanych rząd rozważa opcję składania zamówień drogą internetową, ale z dozwolonym odbiorem osobistym stacjonarnie na miejscu.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzje i nowe restrykcje będą przedstawione w czwartek, a obowiązywać mają od soboty. Zarówno minister zdrowia Adam Niedzielski, jak i prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 sygnalizowali już wcześniej możliwość wprowadzenia twardego lockdownu. Ten drugi powiedział, że jeśli przekroczymy granicę 30 tysięcy zachorowań, "pora zacząć się bać".

Koronawirus w Polsce

W środę osiągnęliśmy próg 50 tysięcy zgonów spowodowanych koronawirusem - tyle osób zmarło w Polsce od początku epidemii, a zakażonych osób jest już łącznie 2 120 671. W środę natomiast resort zdrowia poinformował o 29 978 nowych zakażeniach koronawirusem (5 tysięcy więcej niż tydzień temu) i 575 zgonach spowodowanych COVID-19 (więcej o 122 od zeszłej środy).

KościółDodatkowe obostrzenia w kościołach? Niedzielski ma rozmawiać z Episkopatem

Więcej o: