Rząd rozważa zamknięcie sklepów budowlanych, AGD i meblarskich. W czwartek decyzja

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w czwartek poznamy decyzje dotyczące nowych obostrzeń. Mają sprawić, że zostaniemy w domach, a to pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Rząd rozważa m.in. zamknięcie sklepów budowlanych, AGD i meblarskich.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie - w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc i tydzień po niej. Rząd rozważa między innymi ograniczenie przemieszczania się, zamknięcie żłobków, przedszkoli, a także sklepów budowlanych, meblarskich i AGD.

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Zamknięcie kolejnych sklepów. Rząd chce ograniczyć mobilność

Rząd chce tak zaplanować nowe obostrzenia, aby jak najbardziej ograniczyć mobilność i nie tworzyć możliwości gromadzenia się ludzi, stąd plan zamknięcia między innym sklepów meblowych i budowlanych, które dotąd pozostawały otwarte.

Nowe obostrzenia na Wielkanoc to zakaz przemieszczania się? Rzecznik MZ uspokajaZakaz przemieszczania się na Wielkanoc? Rzecznik resortu zdrowia uspokaja

Jeśli zapadnie taka decyzja, otwarte będą tylko miejsca pierwszej potrzeby. W przypadku sklepów budowlanych rząd rozważa opcję składania zamówień drogą internetową, ale z dozwolonym odbiorem osobistym stacjonarnie na miejscu.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzje i nowe restrykcje będą przedstawione w czwartek, a obowiązywać mają od soboty. Zarówno minister zdrowia Adam Niedzielski, jak i prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 sygnalizowali już wcześniej możliwość wprowadzenia twardego lockdownu. Ten drugi powiedział, że jeśli przekroczymy granicę 30 tysięcy zachorowań, "pora zacząć się bać".

Koronawirus w Polsce

W środę osiągnęliśmy próg 50 tysięcy zgonów spowodowanych koronawirusem - tyle osób zmarło w Polsce od początku epidemii, a zakażonych osób jest już łącznie 2 120 671. W środę natomiast resort zdrowia poinformował o 29 978 nowych zakażeniach koronawirusem (5 tysięcy więcej niż tydzień temu) i 575 zgonach spowodowanych COVID-19 (więcej o 122 od zeszłej środy).

KościółDodatkowe obostrzenia w kościołach? Niedzielski ma rozmawiać z Episkopatem