LOT: Na Ukrainę nie polecimy od teraz bez negatywnego wyniku testu na COVID-19. "Uczulamy pasażerów"

- Osoby, które nie mają negatywnego wyniku testu na COVID-19, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu PLL LOT lecącego na Ukrainę - informuje spółka. Rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski prosi pasażerów, by ze względu na sytuację pandemiczną zwracali uwagę na warunki wjazdu do konkretnego kraju.

- Uczulamy pasażerów, aby ze względu na bardzo dynamiczną sytuację epidemiczną w poszczególnych krajach, zwracali szczególną uwagę na warunki wjazdu do miejsca, do którego się wybierają - powiedział PAP Moczulski.

Zobacz wideo Co dalej z lotami? „Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia”

Super-Pharm także wprowadziło do oferty testy serologiczne na przeciwciała COVID-19 Koronawirus. Super-Pharm wprowadza do oferty test na przeciwciała COVID-19

Jak informuje LOT, od środy wszyscy pasażerowie podróżujący na Ukrainę są zobowiązani przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19. Test musi być wykonany na mniej niż 72 godziny przed planowaną podróżą. LOT zastrzega, że osoby, które nie posiadają negatywnego wyniku nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Zasada ta nie dotyczy dzieci do 12. roku życia.

Testy na koronawirusa wymagane do lotu samolotem

Negatywny wynik testu na COVID-19 muszą ze sobą posiadać od niedzieli, 21 marca podróżujący na terytorium Niemiec. Test należy wykonać na 48 h przed przyjazdem; czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku. Aktualnie wymogi spełniają testy PCR, LAMP, TMA oraz tzw. szybkie testy antygenowe. Szczepienie przeciw Covid-19 lub posiadanie przeciwciał (ozdrowieńcy) nie zwalnia z obowiązku wykonania testu. Długość trwania kwarantanny oraz możliwość zwolnienia różnią się w zależności od kraju związkowego. Ponadto wjazd do Niemiec należy zarejestrować na stronie www.einreiseanmeldung.de

Od poniedziałku, 22 marca Polska znalazła się na liście krajów wysokiego ryzyka zakażenia Covid-19. Wjazd do Czech w uzasadnionych przypadkach możliwy jest tylko z negatywnym testem PCR. Testy antygenowe nie są już akceptowane. Ponadto - jak czytamy na Twitterze LOT - wszystkie osoby, które w przeciągu ostatnich 14 dni przebywały w kraju wysokiego ryzyka są zobowiązane: wypełnić elektroniczny formularz lokalizacyjny; posiadać dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR wykonany min. 72 h przed planowanym wylotem; poddać się obowiązkowej kwarantannie do czasu wykonania drugiego testu po pięciu dniach; wyjazdy w celach turystycznych - nie są możliwe.

Loty do Turcji i Szwajcarii. Nowe zasady

Także od 22 marca udający się z Polski do Szwajcarii są zobowiązani wypełnić przed przyjazdem elektroniczny formularz rejestracyjny; posiadać negatywny wynik testu na Sars-Cov-2; po przyjeździe do Szwajcarii zgłosić w ciągu dwóch dni swój przyjazd odpowiednim władzom lokalnym; odbyć kwarantannę.

Od 15 marca br. obowiązują nowe obostrzenia na rejsach do Turcji. Oprócz obowiązkowego testu PCR wykonanego na 72 h przed wylotem, wszyscy pasażerowie muszą wypełnić "Travel Entry Form" na stronie register.health.gov.tr.

Informacje o obostrzeniach w danym kraju są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szczepienia na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjne Michał Dworczyk: Przygotowujemy zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Szybkie testy na koronawirusa dla pasażerów

Pasażerowie odlatujący z Lotniska Chopina od 28 stycznia br. mogą, skorzystać z możliwości wykonania szybkich testów diagnostycznych w kierunku COVID-19. Mobilny Punkt Pobrań (MPP) zorganizowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, zlokalizowany jest w należącym do Polskiego Holdingu Hotelowego hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport, który znajduje się bezpośrednio przed budynkiem Terminalu Lotniska Chopina (strefa odlotów).

PAP, autor: Aneta Oksiuta/ aop/ amac/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: