Rząd zamknął przedszkola i żłobki. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali m.in. o dwutygodniowym zamknięciu przedszkoli i żłobków. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony.

W czwartek 25 marca odbyła się konferencja przedstawicieli rządu, podczas której przedstawione zostały nowe obostrzenia. Będą one obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie. - Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. (...) Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli. Zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja przedstawicieli rządu. Minister zdrowia zapowiada: zasiłek opiekuńczy przedłużony

Rząd podjął decyzję o zamknięciu żłobków i przedszkoli. Będą one zamknięte od soboty 27 marca do 9 kwietnia - Podjęliśmy tę decyzję, aby ograniczyć mobilność i jeszcze bardziej wcisnąć hamulec - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Żłobki i przedszkola będą otwarte dla dzieci medyków oraz służb porządkowych. 

Decyzja o zamknięciu powyższych placówek to ważna informacja dla wielu rodziców ze względu na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak przekazał Adam Niedzielski, zasiłek ten zostanie przedłużony. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto może z niego skorzystać? 

Świadczenie przysługuje w przypadku zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówek rodzicom dzieci do 8. roku życia, ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom zwolnionym z wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad pełnoletnim niepełnosprawnym dzieckiem, a także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • które mają orzeczenie o niepełnosprawności i są w wieku do 16. roku życia,
  • które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i są w wieku do 18. roku życia,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i są w wieku do 24. roku życia. 

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i jest wypłacany za każdy dzień opieki - także ten ustawowo wolny od pracy. Świadczenia tego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na zasadach ogólnych. 

Więcej o: