Nowelizacja ustawy o COVID-19 opublikowana. Szerszy krąg zawodów kwalifikujących do szczepienia

Rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 zakłada nowelizacja ustawy, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakłada rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Więcej osób będzie mogło kwalifikować do szczepień

Jak zapowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska w czasie prac nad nowelizacją, będą to oprócz lekarzy - tylko oni mogą to obecnie robić - również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy oraz ratownicy medyczni. We wtorek uzasadniła w czasie posiedzenia komisji zdrowia, że określenie tego właśnie w rozporządzeniu jest "zdecydowanie bardziej elastycznym rozwiązanie w trakcie epidemii", gdy trzeba na bieżąco reagować na sytuację. - W związku z czym nie rekomendujemy wpisania wprost do ustawy wymienionych zawodów medycznych - wyjaśniła brak poparcia takiej zmiany Goławska.

Senat proponował, by wpisać te zawody w ustawę i by byli to kolejno: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci lub diagności laboratoryjni. Wymogi dla tych dwóch ostatnich zawodów miały być określone dodatkowo w przepisach wykonawczych. Poprawka jednak nie zyskała poparcia posłów.

Zobacz wideo Dworczyk przeprasza po zamieszaniu ze szczepionkami. "Ministra zdrowia nie było na wczorajszym sztabie"

Przedstawiciele wprowadzonych do programu zawodów mają odciążyć lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że trzecia fala koronawirusa pokazała, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni są potrzebni w szpitalach. - Te zawody, które właśnie wprowadzamy do programu szczepień będą mogły odciążyć przedstawicieli zawodów medycznych do tej pory kwalifikujących i szczepiących i będzie można zwiększyć przepustowość całego systemu - zaznaczył Dworczyk.

Nowelizacja ustawy przedłuża też obowiązywanie pierwszych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia do końca 2021 roku. Wydłużono też w 2021 roku termin ogłaszania wykazów dla danego województwa do 1 października 2021 roku.

Ustawa wejdzie w życie w piątek 2 kwietnia, z wyjątkiem artykułu, który dotyczy świadczeniodawców, który wejdzie w życie z mocą od dnia 27 marca 2021 roku.

autor: Szymon Zdziebłowski/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: