Policja wystawiła prawie 4 tys. mandatów za brak maseczki w Wielkanoc

Policja za brak maseczki wystawiła w niedzielę 3790 mandatów i skierowała 442 wnioski o ukaranie do sądu. 2665 osób zostało pouczonych - powiadomił w poniedziałek PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
Zobacz wideo Złotoryja. Policja uratowała jeża, który wpadł do szybu

Funkcjonariusze przeprowadzili dotychczas 3,6 mln kontroli, podczas których sprawdzali przestrzeganie nakazów, zakazów i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Jednym z często naruszanych obowiązków jest zasłanianie ust i nosa.

Prawie 4 tys. osób ukaranych za brak maseczki

W Niedzielę Wielkanocną 3790 osób otrzymało mandat za brak maseczki. Funkcjonariusze skierowali 442 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli 2665 osób. Tego dnia skontrolowano ponad 2 tys. środków transportu publicznego pod kątem limitu pasażerów i noszenia maseczek, a także 3821 obiektów handlowych, 96 miejsc organizacji wesel i 74 miejsc, w których organizowane są dyskoteki. Podobne kontrole odbyły się również w 388 obiektach świadczących usługi hotelarskie, 756 restauracjach oraz 748 klubach fitness i słowni - informuje Polska Agencja Prasowa.

Cały czas apelujemy o solidarność z chorymi i samodyscyplinę, aby zahamować transmisje wirusa. Pamiętajmy, że policjanci nie walczą z ludźmi, a z pandemią. Nie chcemy mieć powodów do karania

- pokreślił insp. Ciarka.

Właścicielom dwóch klubów fitness grozi do 8 lat więzienia

W sobotę (3 kwietnia) policja wystawiła prawie 5 tys. mandatów za łamanie obostrzeń epidemicznych, skierowała 702 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyła 2731 osób. Dzień wcześniej nałożyła ponad 6,5 tys. mandatów - donosi serwis money.pl.

Tymczasem jak informuje Gazeta Wrocławska, w piątek kontrole odbyły się m.in. w dwóch klubach fitness, które były otwarte mimo wprowadzonych obostrzeń. Łącznie 26 osób ćwiczących otrzymało mandaty, a właścicielom obiektów grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Mając na uwadze rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa, a tym samym powodowanie zagrożenia dla życia i zdrowia innych, mundurowi sporządzili 19 wniosków o ukaranie do sądu, a z osobami, które zarządzały obiektami, wykonali czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 par. 1 Kodeksu karnego

- powiedział Gazecie Wrocławskiej asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Więcej o: