Czechy znoszą część obostrzeń. Od poniedziałku otwarte m.in. targowiska

W związku z polepszającą się sytuacją epidemiczną w Czechach, rząd naszych południowych sąsiadów zdecydował o zniesieniu niektórych obostrzeń od 12 kwietnia. W poniedziałek otworzą się m.in. targowiska na świeżym powietrzu. Do szkół wrócą również uczniowie szkół podstawowych.

W przyszłym tygodniu do nauki w czeskich szkołach wróci część uczniów. W związku z poprawiającą się sytuacją epidemiczną czeski rząd zdecydował też o zniesieniu niektórych obostrzeń.

Czechy znoszą część obostrzeń. 11 kwietnia ostatnim dniem stanu wyjątkowego

Do nauki stacjonarnej wrócą od poniedziałku uczniowie klas 1-5 szkół podstawowych, którzy będą uczyć się w systemie rotacyjnym. Dwa razy w tygodniu uczniowie w szkołach będą poddawani testom na obecność koronawirusa.

Zobacz wideo Brazylijski wariant wirusa. Czy dojdzie do czwartej fali?

Czeski rząd zdecydował również o otwarciu od poniedziałku wybranych sklepów (np. z ubraniami i obuwiem) i punktów usługowych (jak np. pralnie). Otworzyć się będą mogły także ogrody zoologiczne. Ponownie będzie można organizować targowiska z żywnością na świeżym powietrzu. 11 kwietnia będzie ostatnim dniem stanu wyjątkowego w Czechach. Gabinet Andreja Babisza nie złoży w Izbie Poselskiej wniosku o jego przedłużenie. Oznacza to, że od poniedziałku nie będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się i godzina policyjna.

Przypomnijmy, że w Czechach obowiązuje zakaz przemieszczenia się wewnątrz kraju, co oznacza, że można poruszać się jedynie wewnątrz powiatu. Wcześniej było to zawężone jedynie do obrębu gminy. Dodatkowo od godziny 21 do 5 obowiązuje godzina policyjna, w czasie której nie wolno wychodzić z domu bez ważnego powodu.

Minister zdrowia Jan Blatny poinformował, że w związku z poprawiającą się sytuacją w szpitalach, Czechy zaoferują pomoc sąsiednim krajom. Dodał, że aktualnie dla pacjentów z zagranicy dostępnych jest około pięćdziesięciu łóżek.

Więcej o: