Niemcy kupią szczepionkę Sputnik V, jeśli zostanie zatwierdzona przez UE - źródło

Niemcy wkrótce rozpoczną dwustronne negocjacje z Rosją w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V COVID-19, poinformowało w środę źródło Reutersa, dodając, że jakiekolwiek ostateczne porozumienie zależy od dostarczenia przez Rosję kluczowych danych Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Zobacz wideo Borys o polskim leku na koronawirusa: Mamy bardzo duży potencjał naukowy

Komisja Europejska poinformowała w środę ministrów zdrowia państw członkowskich UE, że Bruksela nie planuje rozpoczęcia rozmów z Rosją w sprawie umowy przedwstępnej na zakup Sputnika V, tak jak to zrobiła z innymi dostawcami szczepionek - przekazało Reutersowi źródło z UE pod warunkiem zachowania anonimowości.

Koronawirus. Niemcy zaczną negocjować z Rosją ws. szczepionki Sputnik V

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział podczas wirtualnego spotkania, że Niemcy rozpoczną wstępne negocjacje z Rosją w sprawie dwustronnego porozumienia w sprawie zapewnienia dostaw szczepionki - dodało źródło.

Niemcy przedłużają lockdown do 18 kwietnia. Zakaz publicznych zgromadzeń w WielkanocJak wyjść z lockdownu? Niemiecki Kraj Saary eksperymentuje. I znów się otwiera

We wstępnych rozmowach Niemcy chcą najpierw ustalić, jakie ilości Rosja może dostarczyć i kiedy. W każdym razie - dodało źródło - Niemcy kupią rosyjską szczepionkę dopiero wtedy, gdy zostanie ona zatwierdzona przez EMA i dlatego najważniejsze jest, aby Rosja dostarczyła niezbędne dane.

Niemiecki kraj związkowy Bawaria zapowiedział w środę, że podpisze umowę przedwstępną z producentem rosyjskiej szczepionki Sputnik V - oświadczył w Monachium premier regionu Markus Soeder po spotkaniu swojego gabinetu. Preparat ma być wytwarzany w bawarskim Illertissen.

Bawaria wychodzi przed szereg

Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, Bawaria otrzyma ją natychmiast - dodał Soeder, cytowany przez portal RND.

"Jeśli Sputnik zostanie zatwierdzony w Europie, (...) Bawaria otrzyma dodatkowe dawki szczepionki za pośrednictwem tej firmy - myślę, że będzie to 2,5 miliona dawek - prawdopodobnie w lipcu, w celu zwiększenia dodatkowych możliwości szczepień w Bawarii" - powiedział szef regionalnego rządu.

Niemcy. Koronawirus i gospodarka.Niemcy. Minister zdrowia obiecuje większe swobody dla osób, które się zaszczepią

Rosyjska szczepionka jest obecnie nadal testowana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Zakład w Illertissen miałby po zatwierdzeniu produkować szczepionkę na zlecenie twórców Sputnika.

Informacja ta wywołała poruszenie, ale spotkała się także z krytyką. Dietmar Bartsch, szef grupy parlamentarnej partii Lewica w Bundestagu, powiedział na przykład, że Soederowi chodziło o sygnał "Bawaria przede wszystkim!". "W kryzysie potrzebna jest przede wszystkim solidarność, a nie bezgraniczny egoizm dyktowany własną karierą" - powiedział Bartsch w rozmowie z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

(PAP) wr/ bml/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: