Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 zostanie uproszczona. Będzie nowy kwestionariusz

Rząd postanowił uprościć procedurę kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19. Pacjenci będą wypełniać krótki kwestionariusz, a badanie lekarskie odbędzie się jedynie, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. Na jakie pytania trzeba będzie odpowiedzieć?

Piątkowa konferencja szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczyła programu szczepień. Politycy ogłosili, że 9 kwietnia zostanie opublikowane rozporządzenie, dzięki któremu do szczepień będą mogli kwalifikować nie tylko lekarze, ale także m.in. pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, farmaceuci czy fizjoterapeuci. Michał Dworczyk ogłosił także, że kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 zostanie znacznie uproszczona.  

- Publikujemy dzisiaj uproszczoną kwalifikację, polegającą wyłącznie na wypełnieniu karty kwalifikacyjnej - to prosty kwestionariusz, który wypełnia pacjent. Jedynie, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, pacjent będzie kierowany do lekarza - powiedział szef kancelarii premiera.

Zobacz wideo Kiedy odmrażanie biznesu? Paweł Borys podaje możliwą datę

Karta kwalifikacyjna do szczepienia przeciw COVID-19. Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Jak będzie wyglądał kwestionariusz, które otrzymają osoby chcące się zaszczepić? Grafika przedstawiająca ten formularz została opublikowana na Twitterze kancelarii premiera. Wynika z niej, że dokument ten składa się z siedmiu pytań. 

  1. Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy miała Pani/miał Pan dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2?
  2. Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/miał Pan bliski kontakt lub mieszka z osobą, która uzyskała dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub mieszka z osobą, która miała w tym okresie objawy COVID-19 (wymienione w pyt. 3–5)?
  3. Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/miał Pan podwyższoną temperaturę ciała lub gorączkę
  4. Czy w ciągu ostatnich 14 dni występował u Pani/Pana nowy, utrzymujący się kaszel lub nasilenie kaszlu przewlekłego z powodu rozpoznanej choroby przewlekłej?
  5. Czy w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiła u Pani/Pana utrata węchu lub odczucia smaku?
  6. Czy otrzymała Pani/otrzymał Pan jakąkolwiek szczepionkę w ciągu ostatnich 14 dni?
  7. Czy Pani/Pan czuje dzisiaj przeziębienie lub ma biegunkę, lub wymioty)?

Szczepionka Johnson & Johnson Dworczyk zapowiada dostawę pierwszej partii szczepionek Johnson & Johnson

Kwestionariusz. Kiedy kwalifikujesz się do szczepienia? Gdy na wszystkie pytania odpowiedź brzmi: NIE 

W karcie kwalifikacyjnej znalazł się także poniższy zapis: 

"Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest na TAK (pozytywna), szczepienie przeciw COVID-19 powinno zostać odroczone. Na szczepienie należy zgłosić się wtedy, gdy wszystkie odpowiedzi na ww. pytania będą  na NIE (negatywne). W razie wątpliwości należy skontaktować się z punktem szczepień". 

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że kwestionariusz będzie składał się z dwóch części. Pierwsza z nich, opisana powyżej, pozwala na zakwalifikowanie do szczepienia

- Druga część mówi o pewnych ryzykach, ryzykach, które wymagają pogłębionej konsultacji, a także konsultacji z lekarzem. Jeżeli któreś z pytań w tej drugiej części będą zawierały odpowiedź twierdzącą, czyli potwierdzały istnienie ryzyka związanego ze stosowaniem preparatu, to wtedy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. Wśród tych pytań znajdą się również pytania dotyczące tego, z czym ostatnio mamy do czynienia w kontekście szczepionki AstryZeneki - mówił Niedzielski. 

Wypełnianie kwestionariusza. Czy pacjenci będą mogli liczyć na pomoc?

Minister zdrowia został zapytany przez dziennikarzy czy dla osób, które nie potrafią same wypełnić formularza kwalifikującego, będzie jakaś pomoc. Był dopytywany także, czy w każdym punkcie będzie lekarz, który będzie rozwiewał ewentualne wątpliwości. 

- Docierały do nas sygnały, że wypełnienie tego formularza może sprawiać problemy. Nawet przewidzieliśmy taką kolumnę w tych trudniejszych pytaniach, która zamiast jednoznacznej odpowiedzi "tak" lub "nie", daje możliwość odpowiedzenia "nie wiem". W tej sytuacji jest wyraźne zalecenie na formularzu, że taka sytuacja musi być skonsultowana z osobą przeprowadzającą kwalifikację - powiedział Adam Niedzielski. 

Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy będą mogli przeprowadzić konsultację samodzielnie. Będą mogli to zrobić także zrobić fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni, którzy ukończyli odpowiedni kurs. Konsultację będą prowadzić także studenci 5. i 6. roku wydziału lekarskiego i 3. roku pielęgniarstwa, ale pod nadzorem lekarza. 

- Przewidzieliśmy taką możliwość odpowiedzenia "nie wiem", ale ta odpowiedź każdorazowo będzie konsultowana szczegółowo z osobami przeprowadzającymi wywiad, a w przypadku potwierdzenia pewnych ryzyk, będzie musiał konsultować to lekarz, czy osoba inna z tej pierwszej podgrupy - wyjaśnił Minister. 

Koronawirus Opublikowano rozporządzenie przedłużające lockdown. Jest kilka zmian

Więcej o: