Przedszkola i żłobki zamknięte na dłużej? Nieoficjalnie: Rząd wysłał sygnał

Rząd może przedłużyć zamknięcie przedszkoli i żłobków. Tak wynika m.in. z rozporządzenia dotyczącego pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz ustaleń dziennikarzy RMF FM.
Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Przypomnijmy, że od 27 marca w Polsce obowiązują nowe obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa. Zamknięto m.in. przedszkola i żłobki, które zgodnie z pierwotnymi założeniami miałyby zostać otwarte 19 kwietnia. Okazuje się jednak, że rząd może przedłużyć restrykcje.

Decyzja w sprawie przedszkoli i żłobków jeszcze nie została podjęta

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dot. przedłużenia wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to przysługuje rodzicom dzieci w wieku do 8 lat, którzy nie mogą pracować i muszą zostać w domu, aby sprawować opiekę nad swoimi dziećmi z powodu zamknięcia przedszkoli, szkół i żłobków.

Chociaż minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że przedszkola i żłobki będą zamknięte do 18 kwietnia, wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. Jak ustalił dziennikarz RMF FM, data nie jest przypadkowa. "Decyzji jeszcze wprawdzie nie ma, ale musimy założyć, że zamknięcie żłobków i przedszkoli może zostać ponownie przedłużone" - dodano.

Wytyczne dla przedszkoli i żłobków określane na podstawie dwóch czynników: dynamiki wzrostu liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach oraz odsetka zajętych łóżek covidowych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 34 tys. pacjentów chorych na COVID-19, tj. o około 6 proc. więcej niż przed tygodniem, a odsetek zajętych łóżek covidowych wyniósł w sobotę 74 proc.

Jak dowiedziało się RMF FM, warunkiem luzowania jest "zatrzymanie dynamiki wzrostu liczby pacjentów z Covid-19", a odsetek zajętych łóżek szpitalnych musi spaść poniżej 70 proc. Dopiero wtedy rząd może podjąć decyzję dotyczącą otwarcia przedszkoli i żłobków.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w przypadku zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Świadczenie mogą również pobierać:

  • ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • rodzice osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Więcej o: