Co z hotelami na majówkę? Semeniuk: "Lepiej zakładać, że nie będą otwarte". Zapytano też o wesela

- Cały czas funkcjonujemy i żyjemy w trybie awaryjnym. Dziś lepiej zakładać wariant gorszy, w którym hotele nie będą otwarte - stwierdziła, mówiąc o majówce, wiceszefowa resortu rozwoju Olga Semeniuk. - Chcemy otworzyć wszystkie branże równoległe - dodała.

W poniedziałek Olga Semeniuk na antenie Radia ZET była pytana o to, czy w czasie majówki hotele będą przyjmowały gości. - Lepiej zakładać wariant gorszy, w którym hotele nie będą otwarte - powiedziała. Jak dodała, wszystko zależy od dyscypliny społecznej i od dziennej liczby zachorowań. - Dziś te liczby nie są jeszcze zadowalające - stwierdziła. Polityczka była dopytywana, przy jakiej liczbie zakażeń rząd zdecydowałby się na otwarcie hoteli. - Analogicznie patrząc na moment wprowadzania protokołu bezpieczeństwa odmrażania, mówiliśmy wtedy o skali 5, 6, 7 tysięcy zachorowań dziennie - podkreśliła.

Czy w maju wesela będą mogły odbywać się na świeżym powietrzu? - Mam bardzo dużą nadzieję i pokładam nadzieję w fakcie, że jeśli dojdzie do ocieplenia, będzie taka rekomendacja, żeby przenieść część przedsięwzięć na otwartą przestrzeń, to również wesela będą się włączać - zaznaczyła wiceminstra.

Zobacz wideo Kiedy odmrażanie biznesu? Paweł Borys podaje możliwą datę

Olga Semeniuk o otwieraniu gospodarki. "My, jako resort, jesteśmy gotowi"

Olga Semeniuk zaznaczyła również, że na razie rząd nie rozważa wariantu zerowej stawki VAT dla hotelarzu. - Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji hotelarzy, ale proszę pamiętać, że musimy doprowadzać do równowagi pomiędzy podażą i popytem - powiedziała. Polityczka zapowiedziała natomiast zwiększenie liczby kodów PKD do ponad 60 proc. - Wysyłamy dziś [w poniedziałek - przyp. red.] cały projekt rozporządzenia rozszerzającego tarczę branżową o kolejne kody. W tym znajduje się też branża hotelarska. W tym tygodniu stanie na Radzie Ministrów i zostanie przyjęta - poinformowała wiceszefowa resortu.

Olga Semeniuk pytana o kolejność otwierania poszczególnych branż, zaznaczyła, że rząd chciałby otworzyć wszystkie branże równolegle. Jak dodała, ma nadzieję, że do końca drugiego kwartały uda się zaszczepić znaczną część populacji i powoli będziemy wracać do normalności. - My, jako resort, jesteśmy gotowi z protokołami. Jesteśmy też gotowi na wariant przeniesienia części przedsięwzięć na otwartą przestrzeń - stwierdziła.

Więcej o: