Minister ds. europejskich o opóźnieniach w dostawach szczepień: AstraZeneca kpi z Europejczyków

- Koncern AstraZeneca kpi z Europejczyków - ocenił w niedzielę francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune, komentując opóźnienia w dostawach szczepionek na COVID-19. Rozmowy Berlina i Moskwy o rosyjskiej szczepionce Sputnik V nazwał "ciosem komunikacyjnym".

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune ostro skrytykował opóźnienia w dostawie szczepionki firmy AstraZeneca w ostatnich tygodniach. Krytykując brak przejrzystości w działaniach tej firmy, francuski polityk poinformował, że do brytyjsko-szwedzkiego koncernu wysłano zawiadomienie o wszczęciu procedury prawnej w związku z opóźnieniami - podały stacje RTL i LCI oraz dziennik "Le Figaro".

Część 40-latków przyjęła już szczepionkę. Terminy były dostępne wczorajCzęść 40-latków przyjęła już szczepionkę. Terminy były dostępne wczoraj

Sekretarz stanu ds. europejskich stwierdził również, że "nie może zagwarantować normalnych wakacji w tym roku" z powodu mutacji koronawirusa. - Robimy wszystko, aby możliwe były podróże najpierw między francuskimi regionami, potem po Europie. Mam nadzieję, że latem można będzie je wznowić, ale nie mogę dziś podać dokładnego harmonogramu - dodał Beaune.

Beaune: Rozmowy Niemiec z Rosją to "cios komunikacyjny"

Jego zdaniem wszczęcie rozmów między Niemcami a Rosją na temat zakupu szczepionki Sputnik V to "cios komunikacyjny". Beaune tłumaczył podjęte działania "kontekstem wyborczym nad Renem"; we wrześniu w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu.

Szczepienia przeciwko COVID-1920 proc. Polaków nie zamierza się szczepić przeciwko COVID-19

Tymczasem w ciągu ostatniej doby we Francji zakażenie koronawirusem stwierdzono u 34 895 osób, co zwiększyło ogólną liczbę zainfekowanych od początku epidemii w tym kraju do 5 058 680. W szpitalach w ciągu doby zmarło 176 chorych, przez co liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 98 778 - podała w niedzielę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Prawie 11 mln zaszczepionych we Francji

Do szpitali przyjęto 1305 chorych na COVID-19, w tym 286 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych z koronawirusem wzrosła o 433 i wynosi teraz 30 671. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 5838 osób.

Działanie szczepionki AstraZeneki słabnie po 12 tygodniachSzczepienia w Niemczech. Projekt zakłada zmianę preparatu w drugiej dawce

Do tej pory przeciwko koronawirusowi we Francji zaszczepiono 10 809 209 osób, tj. 16,1 proc. ludności i 20,6 proc. dorosłej populacji. Dwie dawki szczepionki otrzymało 3 721 019 osób, tj. 5,6 proc. ludności i 7,1 proc. dorosłej populacji. Według ministerstwa zdrowia w niedzielę podano 100 206 dawek, w tym 63 975 pierwszych i 36 231 drugich. (z Paryża Katarzyna Stańko, PAP)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: