USA. Pentagon opracowuje podskórny czip wykrywający koronawirusa. Zaalarmuje chorego przed objawami

Naukowcy z Pentagonu opracowują podskórny czip, który wykrywa zakażenie koronawirusem jeszcze przed objawami infekcji. Wynalazek może pomóc ograniczyć nieświadome rozprzestrzenianie SARS-CoV-2.

Czip jest w końcowej fazie badań. Umieszczony jest w zielonym żelu, który wstrzykuje się pod skórę. Specjalny sensor stale bada w nim krew i wykrywa ewentualne zakażenie.

Zobacz wideo Jakie będą zasady szczepienia w zakładach pracy? "Nie wykorzystujemy nawet 50 proc. możliwości prowadzenia szczepień. Byłoby nieroztropne uruchamianie kolejnych form szczepień"

Pentagon opracował czip, który wykrywa infekcje - w tym także zakażenie koronawirusem

"Umieszczasz (czip) pod skórą, on śledzi reakcje chemiczne w organizmie, a sygnał informuje, czy będziesz miał jutro symptomy" - tłumaczył w telewizji CBS lekarz Matt Hepburn, który stoi na czele zespołu Agencji ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA).

Niemiecka firma chce wprowadzić na rynek test skanowania oczu na koronawirusaNiemiecka firma chce wprowadzić na rynek test skanowania oczu na koronawirusa

Rozmowę z doktorem Hepburnem przeprowadzono na lotniskowcu Theodore Roosevelt, gdzie w ubiegłym roku blisko 1,3 tys. członków załogi zakaziło się koronawirusem. Przedstawiciele Pentagonu zaprzeczają, by czip miał służyć do czegoś więcej i pozwalał śledzić osoby, które go będą posiadały.

Najczęstszymi objawami infekcji SARS-CoV-2 są kaszel, gorączka oraz utrata węchu i smaku. W takim przypadku powinno się przeprowadzić test oraz izolować zakażonego. Jednak nawet jedna trzecia zakażonych nie wykazuje żadnych objawów choroby. Innowacja naukowców z Pentagonu może więc pomóc przy nieświadomym rozprzestrzenianiu wirusa.

Jarosław Gowin i Michał WituckiGowin: Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja

Zespół Hepburna stworzył także specjalny filtr, który umieszcza się w maszynie do dializy i który usuwa wirusa z krwi. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na używanie tego urządzenia. W USA pomaga ono około 300 pacjentom, którzy są w krytycznym stanie.

(PAP)/ mobr/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: