Rząd przedłużył obostrzenia w handlu i usługach. Jest rozporządzenie, hotele zamknięte do 3 maja

W czwartek po południu opublikowano rozporządzenie ws. dalszych ograniczeń w związku z epidemią COVID-19. "Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie" - poinformował rząd.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, podpis pod rozporządzeniem złożył już premier Mateusz Morawiecki. Przepisy czekają zatem na publikację w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

Hotele zamknięte do 3 maja

"Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie" - czytamy na stronie internetowej rządu. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Inny wyjątek to dopuszczenie możliwości uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. "Od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia) możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu - przy zachowaniu limitu 25 osób" - poinformował rząd

Obostrzenia w handlu i usługach

Inne obostrzenia potrwają co najmniej do niedzieli, 25 kwietnia.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 mkw. pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 mkw,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 mkw.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - pozostają zamknięte. Zamknięte pozostają także siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Działalność stacjonarna restauracji możliwa jest jedynie w drodze realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Więcej o: