Majówka z zakazem działalności hoteli. Ale Polacy szykują się na "czerwcówkę"

Hotele zamknięte do 3 maja - tak zdecydował rząd. W związku z tym Polacy szykują się na inny długi weekend niż majowy - na tzw. "czerwcówkę". Ile kosztuje nocleg w długi, czerwcowy weekend?

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 20.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr Paweł Grzesiowski.

***

Ze względu na złą sytuację epidemiczną rząd podjął decyzję o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W przypadku hoteli i obiektów noclegowych, restrykcje będą jednak obowiązywały do 3 maja.  Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, turyści i przedsiębiorcy z branży hotelarskiej oczekiwali, że majówka będzie wolna od obostrzeń, dzięki czemu hotelarze będą mogli odrobić straty spowodowane lockdownem - Stracona majówka jest dramatyczną sprawą. To był zawsze wyraźny zastrzyk gotówki dla branży turystycznej - podkreślał w rozmowie z Money.pl prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński. Jak dodał, turyści już wcześniej rezerwowali na majówkę noclegi w hotelach i innych obiektach.

Zobacz wideo Czy zostaną wprowadzone kary za zagraniczne wyjazdy turystyczne? "W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu"

Polacy wybierają "czerwcówkę"

Sporym zainteresowaniem cieszył się również długi weekend w czerwcu. W tym roku tzw. czerwcówka wypada między 3 a 6 czerwca. - Mimo wprowadzenia zakazu świadczenia usług noclegowych, które przecież obowiązywało z miesięczną przerwą od listopada ubiegłego roku, polscy turyści nie rezygnowali z planowania wypoczynku. Nie przewidujemy, by przedłużenie obostrzeń dla hoteli przyniosło radykalne spadki w rezerwacjach na weekend czerwcowy, a tym bardziej wakacje. Tutaj raczej widać optymistyczne nastawienie turystów, którzy pamiętają przecież ubiegły rok, gdy zaraz po majówce obiekty noclegowe zaczęły działać - mówiła w rozmowie z Money.pl kierowniczka ds. PR portalu Nocowanie.pl Kamila Miciuła.

Najchętniej wybierane na czerwcówkę kierunki to Zakopane (7,7 proc.), Karpacz (4,3 proc.) oraz Solina (3 proc.). Wśród kierunków wypadowych pojawiają się również nadmorskie lokalizacje. Turyści szukają noclegów przede wszystkim we Władysławowie, Sarbinowie, Łebie i Jastarni.

Ile za nocleg?

Jak podaje Nocowanie.pl, planując wypoczynek w Zakopanem, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 57 zł od osoby. W Karpaczu średnia noclegu wynosi około 56 zł, natomiast w Solinie 50 zł. Nad Bałtykiem - w Sarbinowie oraz Władysławowie, średnia cena noclegu dla jednej osoby wynosi odpowiednio 43 zł i 45 zł. Większy wydatek na nocleg czeka w Łebie - około 56 zł. Najdrożej jest w Jastarni - średnia cena to 60 zł od osoby.

Więcej o: