Słowacja. Rząd zmienił decyzję. Polacy nie zostaną wpuszczeni bez kwarantanny nawet po szczepieniu

Słowacja cofnęła wcześniejszą decyzję ws. wolnego wjazdu do kraju dla zaszczepionych Polaków. To oznacza, że turyści będą musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie.
Zobacz wideo Kiedy turystyka w Izraelu odżyje? „Chęci są, ale trochę nie ma odwagi”

Gdy rząd w Polsce postanowił przedłużyć do 3 maja obostrzenia związane z działalnością hoteli i noclegowni, wielu Polaków planowało na majówkę wyjazd za granicę m.in. do Słowacji. 19 kwietnia, tamtejszy rząd poluzował obostrzenia - po raz pierwszy od czterech miesięcy zostaną otwarte sklepy, hotele, baseny i ośrodki narciarskie w Tatrach i Tatrach Niskich.

Polacy przed wjazdem na Słowację muszą wykonać test i przejść kwarantannę

Słowacki rząd początkowo zgodził się wpuścić na terytorium państwa Polaków, którzy minimum 14 dni wcześniej przyjęli dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech albo Moderny, lub każdego, kto ponad cztery tygodnie temu przyjął pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca - przypomina Onet. Zwolnione z kwarantanny miały być również osoby, które przechorowały COVID-19 nie później jak 180 dni temu.

Jednak w miniony weekend, rząd Słowacji wycofał się z tej decyzji. To oznacza, że Polacy, chcąc przekroczyć granicę, muszą wykonać test, udać się na obowiązkową kwarantannę i wykonać kolejny test na Słowacji.

Słowacja nie uznaje testów wykonywanych w Polsce

Peter Dziurilla, słowacki dziennikarz i prawnik wyjaśnił w rozmowie z Polsat News, że Polacy po przekroczeniu granicy mają obowiązek zarejestrować się przez formularz internetowy, zgłosić na test genetyczny RT-PCR na terytorium Słowacji oraz zapłacić za niego z własnej kieszeni.

Dlaczego Słowacja nie uznaje testów wykonywanych w Polsce? - Słowacy tłumaczą to tym, że bardzo boją się nowych odmian koronawirusa. Jeszcze przed dwom miesiącami, pandemia koronawirusa mocno dotknęła ten kraj. Liczba osób, które umierały była przez pewien czas najwyższa na świecie - tłumaczy Peter Dziurilla w rozmowie z Polsat News.

Więcej o: