Wesela? Członek Rady Medycznej: Jestem przeciwny. Ale ogródki restauracyjne tak!

- Gdyby decyzja w sprawie obostrzeń zależała ode mnie, to w tej chwili lub bardzo niedługo sugerowałbym otwarcie ogródków restauracyjnych. Wiele krajów już to robi - mówił w rozmowie z Onetem prof. Miłosz Parczewski, członek Rady Medycznej. W sprawie przywrócenia organizacji wesel lekarz nie ma jednak wątpliwości - to zdecydowanie zbyt wcześnie.

Profesor Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze w rozmowie z Onetem wypowiedział się na temat ewentualnego luzowania obostrzeń w najbliższym czasie. Jego zdaniem istnieją spore szanse na zniesienie niektórych rygorów, zwłaszcza w przypadku restauracji. Dla branży weselnej nie przewiduje jednak tak dobrego scenariusza. 

Na ten sam temat dla Gazeta.pl wypowiedziała się m.in. wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Jej zdaniem "planowanie czegokolwiek w kontekście maja, nie wydaje się zasadne", a najwcześniej decyzji o otwarciu branży gastronomicznej spodziewałaby się w połowie maja. 

Zobacz wideo Kiedy i na jakich zasadach powrócą wesela?

Prof. Parczewski, członek Rady Medycznej o restauracjach i zezwoleniu na huczne wesela 

- Gdyby decyzja w sprawie obostrzeń zależała ode mnie, to pewnie w tej chwili lub bardzo niedługo sugerowałbym otwarcie ogródków restauracyjnych. Wiele krajów już to robi. Pogoda na to pozwala, a na zewnątrz dochodzi do małej liczby zakażeń. To mógłby być pierwszy krok otwarcia dający pewną normalność - mówił prof. Parczewski w rozmowie z Onetem. 

Dodał, że w dalszej perspektywie możliwe byłoby rozważenie otwarcia restauracji w pełnym zakresie, choć oczywiście z reżimem sanitarnym. Ale co do dużych imprez rodzinnych profesor jest sceptykiem. 

Adam Niedzielski zapowiedział łagodzenie restrycji w 11 województwachMajówka pod znakiem inspekcji. Kontrole w hotelach i na granicach

- Co do kwestii wesel. Jestem przeciwnikiem podejmowania decyzji o dopuszczeniu ich w najbliższym czasie. Wesela to bliski kontakt, nie da się utrzymać dystansu i nie jest to bezpieczne - stwierdził Parczewski. 

Podobną opinię na ten temat ma doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. koronawirusa. W rozmowie z Radiem Zet, lekarz przekonywał, że z epidemiologicznego punktu widzenia, "wesela są tragiczną pomyłką".

- Wesele to impreza wielorodzinna ludzi, którzy zjeżdżają się z całego kraju. Nie ma nic gorszego w epidemii, niż zaprosić rodzinę z drugiego końca Polski na wielogodzinną zabawę w pomieszczeniu zamkniętym - mówił Grzesiowski. 

Zdjęcie ilustracyjneDepartament Stanu USA odradza podróże do ponad 100 krajów, m.in. Polski

Rząd poluzował część obostrzeń epidemicznych 

Podczas środowej (21 kwietnia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił regionalizację obostrzeń. Już od poniedziałku w 11 województwach powróci nauka hybrydowa dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Swoją działalność wznowi również branża beauty - fryzjerzy oraz salony kosmetyczne.

Pełny lockdown nadal obowiązuje w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. O kolejnych krokach rząd poinformuje po kolejnym posiedzeniu rządu w środę 28 kwietnia. 

Więcej o: