Indie. Twitter blokuje treści krytykujące rząd za walkę z koronawirusem. "Fałszywe wiadomości szkodzą narodowi"

Twitter na polecenie władz Indii usuwa treści krytyczne wobec rządu za strategię walki z pandemią koronawirusa. Serwis zablokował m.in. wpisy polityków i aktywistów. Treści zaczął usuwać również Facebook i Instagram.
Zobacz wideo Rząd luzuje obostrzenia. W maju wrócą: hotele, sklepy, gastronomia, sport i szkoły

Rzecznik Twittera potwierdził, że dostęp do niektórych treści na portalu społecznościowym został zablokowany. Rząd Indii wydał pilny nakaz cenzurowania wpisów na temat sytuacji epidemicznej w kraju - informuje BBC.

USA przekażą 60 milionów dawek szczepionki AstraZeneca innym krajom. Indie otrzymają pomoc w walce z pandemią (zdjęcie ilustracyjne)USA przekażą 60 milionów dawek szczepionki AstraZeneca innym krajom

Twitter usuwa wpisy na polecenie rządu. "Nie możemy pozwolić, aby fałszywe wiadomości szkodziły narodowi"

Twitter nie określił, jakie treści zostały zablokowane. Jednak media ustaliły, że chodzi m.in. o wpisy ministra z Bengalu Zachodniego, który zarzucił premierowi Indii Narendrze Modi, że jest on odpowiedzialny za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych. Twitter usunął również wpis filmowca krytykującego szefa rządu za organizowanie wieców w trakcie pandemii - wskazuje BBC.

Serwis społecznościowy wyjaśnił, że dokonał przeglądu treści po otrzymaniu "ważnego wniosku prawnego", w którym rząd Indii powołał się na ustawę o technologii informacyjnej z 2000 roku. Rzecznik rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej Gopal Agarwal wyjaśnił w rozmowie z BBC, że władze zwalczają treści "wprowadzające w błąd" oraz "wywołujące panikę".

Nie możemy pozwolić, aby fałszywe wiadomości szkodziły narodowi

- dodał rzecznik.

Tymczasem jak wskazuje dziennik "The Independent", platformy takie jak Facebook i Instagram również zaczęły usuwać treści na polecenie rządu. Wymienione serwisy jak dotąd nie skomentowały swoich działań.

Pandemia koronawirusa. Karetki wiozące pacjentów z COVID-19 w kolejce przed izbą przyjęć rządowego szpitala w Ahmedabadzie. Indie, 22 kwietnia 2021"Podwójna mutacja" w Indiach. Niemcy ogłaszają zmiany w lotach. "Pilnie konieczne"

Indie. Padł kolejny dzienny rekord zakażeń koronawirusem

W Indiach panuje kryzys związany z pandemią koronawirusa. Jak informuje agencja Reuters, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 360 960 nowych przypadków zakażeń. Jest to kolejny rekord pod względem liczby infekcji na świecie.

Jednocześnie potwierdzono 3 293 zgonów z powodu COVID-19. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Indiach wynosi obecnie 201 187.

Więcej o: