USA. Szczepionka Novavax z wysoką skutecznością. Biden: Myślę, że będziemy w stanie się dzielić

Amerykańska szczepionka na koronawirusa Novavax jest skuteczna w 89,3 proc., chroni również przed wariantem brytyjskim. Koncern obiecuje duże dostawy, a portal politico.com nazywa nawet preparat "czarnym koniem" wśród dostępnych na rynku szczepionek.

Amerykańska szczepionka Novavax prawdopodobnie będzie mogła uzupełnić zapasy nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. - Myślę, że będziemy w stanie dzielić się preparatem, a także samym know-how z innymi krajami, które są w prawdziwej potrzebie - mówił prezydent USA Joe Biden.

Zobacz wideo Borys: W III kwartale może rozpocząć się produkcja szczepionek w Polsce

Szczepionka Novavax tak samo skuteczna jak preparaty Pfizera i Moderny

Pracę nad szczepionką na koronawirusa firmy Novavax trwają akurat w momencie, kiedy pojawiają się obawy, że nierówny dostęp do preparatu doprowadzi do przedłużenia pandemii na całym świecie - pisze politico.com. Portal nazwał szczepionkę koncernu Novavax "czarnym koniem" wśród dostępnych preparatów, choć firma jest mniejsza od pozostałych i nie wprowadziła jeszcze żadnego produktu na rynek. Szczepionka Novavax weszła w etap badań klinicznych kilka miesięcy po preparatach większych koncernów: Pfizera i Moderny (90 proc. skuteczności po dwóch dawkach). Okazała się równie skuteczna jak one i bardziej skutecznia niż AstraZeneca (76 proc.). Firma przygotowuje się teraz do złożenia wniosku o autoryzację w USA. Ma to nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Studio Biznes Szef PFR ujawnia, kiedy może ruszyć produkcja szczepionki w Polsce. "Miliony dawek"

Koncern otrzymał wsparcie federalne w wysokości 1,6 mld dolarów i zobowiązał się do dostarczenia 100 milionów dawek do USA do końca 2021 roku.

Stany Zjednoczone udostępnią dużą liczbę szczepionek

Akcje koncernu Novavax wzrosły we wtorek o 16 proc. po tym, jak Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone planują udostępnić szczepionki przeciwko koronawirusowi innym krajom, które potrzebują pomocy. Media prognozują, że w związku z rezygnacją przez Unię Europejska z zakupu kolejnych dawek medykamentów firm Johnson & Johnson i AstraZeneca, preparat Novavax może być nadzieją na przyspieszenie akcji szczepień.

USA. Szczepionka firmy Novavax skuteczna w 96 proc. (zdjęcie ilustracyjne) USA. Szczepionka firmy Novavax skuteczna w 96 proc.

Oprócz tego jest to jeden z nielicznych producentów, którzy obiecują tak duże dostawy na całym świecie - w tym 1,1 miliarda dawek dla krajów takich Indie, gdzie liczba przypadków rośnie w obecnie w szybkim tempie.

Epidemia koronawirusa w Indiach Indie. Chorzy desperacko poszukują butli z tlenem i leków. Kwitnie czarny rynek

Więcej o: