265 milionów podróży w długi weekend. W majówkę Chińczycy zapomnieli o koronawirusie

Tegoroczna majówka to dla Chińczyków pierwszy długi weekend bez obostrzeń. Wydłużony weekend z okazji międzynarodowego Święta Pracy sprawił, że w Państwie Środka odżyła turystyka krajowa. Według danych chińskiego Ministerstwa Transportu mieszkańcy kraju łącznie odbywają w tym czasie 265 milionów podróży.

Zgodnie z szacunkami państwowej grupy kolejowej, chińscy turyści w pierwszym dniu pięciodniowego urlopu z okazji międzynarodowego Święta Pracy wykonali łącznie 18,3 mln kolejowych podróży pasażerskich - podaje Associated Press. Po opanowaniu koronawirusa w Państwie Środka, Chińczycy rzucili się w wir turystyki krajowej.

Zobacz wideo Chiny, koronawirusowe sekrety i spiskowe teorie. "Trzeba się cofnąć do roku 2002"

Chiny. Ponad ćwierć miliarda podróży

Majówka, która w Chinach trwa od 1 do 5 maja, to pierwsza długa przerwa od pracy od początku roku. Nawrót epidemii koronawirusa przed świętami księżycowego Nowego Roku w lutym obrócił w niwecz wyjazdowe plany wielu turystów. Przed podróżowaniem Chińczyków powstrzymały wówczas wprowadzone przez rząd restrykcje. 

W majówkę miliony Chińczyków ruszyły w podróżW majówkę miliony Chińczyków ruszyły w podróż Fot. Mark Schiefelbein / AP Photo

Przed pandemią Święto Pracy często było okazją do międzynarodowych podróży. Chińscy turyści podróżowali za granicę, m.in. do krajów Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Utrzymane w tym roku przez władze zamknięcie granic i ograniczenia w podróżowaniu zmusiły jednak turystów do poznawania uroków własnego kraju.

Turyści nad Jeziorem Zachodnim w Chinach w mieście Hangzhou, w prowincji Zhejiang, we wschodniej części kraju. To popularna atrakcja turystyczna. Nikt tak nie wychodzi z kryzysu jak Chiny. PKB wzrósł tam rekordowo mocno

"To oczywiście oznacza tłumy w największych atrakcjach turystycznych. Tradycyjnie szanghajski Bund, Jezioro Zachodnie w Hangzhou, góra Huashan czy Wielki Mur, ale i na dworcach. O dystansie nie ma mowy" - skomentował na Twitterze podróżnik Krzysztof Pawliszak. Do tweeta Pawliszak dołączył krótkie nagranie z 1 maja, na którym widać ogromne masy ludzi przy atrakcjach turystycznych i na dworcowych poczekalniach.

"Jest tu bardzo tłoczno. Pandemia w innych krajach jest bardzo dotkliwa, ale tutaj, w Chinach, nie ma na nas żadnego wpływu" - mówiła w rozmowie z Associated Press Guo Jieping, która przyjechała do Pekinu z prowincji Shanxi.

Dodała, że zdążyła się już zaszczepić na koronawirusa i dlatego nie martwi się podróżowaniem. Masowe szczepienia w Chinach, gdzie podano ponad 240 milionów dawek szczepionki, również przekonały Chińczyków do krajowej turystyki.

W majówkę miliony Chińczyków ruszyły w podróżW majówkę miliony Chińczyków ruszyły w podróż Fot. Mark Schiefelbein / AP Photo

"Z okazji Święta Pracy miliony podróżników przemierzają Chiny. Oblegają miejsca turystyczne, tłoczą się w restauracjach i odwiedzają rodziny. Rozległy kraj powoli wraca do życia po epidemii COVID-19" - czytamy we wpisie agencji prasowej AFP. 

Na początku minionego tygodnia oczekiwano, że w Święto Pracy w drogę wyruszy 60 milionów pojazdów. Takie dane podało chińskie Ministerstwo Transportu. Szacuje się, że turyści odbywają w sumie 265 milionów podróży.

"Chińskie media podają, że 'przepływ pasażerów w lotach krajowych przekracza poziom sprzed epidemii', jednak nie ma dokładnych danych, jedynie info o większej liczbie planowanych lotów i miejsc niż w 2019 r., odpowiednio 10,6 proc. i 3,07 proc. Lotnisko stołeczne w Pekinie obsłużyło w sobotę 167 tys. pasażerów" - cytuje chińskie media Pawliszak.

Miliony Chińczyków na szlaku 

Jak podaje AP, w sobotę rano Dworzec Południowy w Pekinie, jedna z najbardziej ruchliwych stacji kolejowych w stolicy Chin, był wypełniony pasażerami wyjeżdżającymi na wakacje. Bilety na szybką kolej Pekin-Szanghaj, jedną z głównych tras obsługiwanych przez dworzec, zostały wyprzedane w pierwszy dzień chińskiego Święta Pracy.

W majówkę w podróż ruszyły miliony ChińczykówW majówkę w podróż ruszyły miliony Chińczyków AP / AP

Według danych największej platformy turystycznej Trip.com, ponad 70 proc. turystów wybiera podróżowanie między prowincjami w Chinach. Liczba rezerwacji hoteli i biletów lotniczych zwiększyła się w tym roku w porównaniu do 2019 roku, przed pandemią. Według Trip.com, rezerwacje biletów lotniczych wzrosły o 23 proc., a rezerwacji hoteli o 43 proc.

Podróże po Europie: do Chorwacji i Grecji zaszczepieni nie potrzebują testu Podróże po Europie: do Chorwacji i Grecji zaszczepieni nie potrzebują testu

"Bilety na wszystko, od lotów krajowych po parki rozrywki, szybko się wyprzedają w Chinach przed świętami z okazji Święta Prac. Ożywienie gospodarcze nabiera tempa" - podawał jeszcze przed majówką Bloomberg.

"W ostatnich tygodniach Chiny nie zgłosiły prawie żadnych przypadków zakażeń przenoszonych lokalnie, w przeciwieństwie do reszty świata, gdzie wiele dużych krajów wciąż boryka się z pandemią" - podkreśla Associated Press.

Więcej o: