Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne w języku polskim i angielskim

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że zaświadczenie potwierdzające szczepienie przeciwko COVID-19 będzie dostępne w IKP nie tylko w języku polskim, ale też angielskim. Dostęp do tej informacji będzie miał również lekarz POZ.

Wojciech Andrusiewicz przekazał na środowej konferencji zdrowia, że informacje o przyjętych dawkach szczepionki przeciwko COVID-19 będą widoczne w profilu na Internetowym Koncie Pacjenta. Dostęp do tych danych będzie miał m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Rzecznik resortu zdrowia zapewnił, że informacje o szczepieniu są na bieżąco wprowadzane do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie.

Zobacz wideo Treść Krajowego Planu Odbudowy wciąż nieznana. Witucki: Nie chcemy być zaskakiwani

Rzecznik MZ: Zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19 będą wydawane po polsku i angielsku

Informację tę będzie można sprawdzić logując się na konto pacjenta w IKP. W tym celu należy wybrać zakładkę "Profilaktyka", a następnie "Szczepienia".

Po zaszczepieniu powinna tam pojawić się informacja o podanej dawce szczepionki przeciwko koronawirusowi. Tam też będzie można znaleźć kod QR potwierdzający szczepienie (dopiero po dwóch dawkach szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca oraz po jednej dawce szczepionki Johnson & Johnson). O wydruk kodu QR można poprosić także w puncie szczepień.

Wojciech Andrusiewicz przekazał, że zaświadczenie o szczepieniu będzie dostępne w IKP w dwóch wersjach językowych - w języku polskim i angielskim. Zaświadczenie będzie potrzebne na przykład podczas podróży zagranicznych.

W połowie czerwca w Unii Europejskiej mają zacząć działać "paszporty covidowe", które będą potwierdzały, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Ma on pozwolić na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się mieszkańców UE w czasie epidemii. W zaświadczeniu znajdzie się imię, nazwisko, numer PESEL i data szczepienia. Kod QR będzie można pobrać na telefon czy tablet.

W marcu media informowały o tym, że pacjenci, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 mają zaświadczenia wydawane jedynie w języku polskim. Osoby, które chciały wyjechać za granicę, musiały przetłumaczyć takie zaświadczenie u tłumacza przysięgłego. "Znamy sprawę i działamy w tej sprawie. Ponadto, trwają ustalenia w ramach prac Komisji Europejskiej dot. stworzenia interpretacyjnego, globalnego rozwiązania" - informowali wówczas przedstawiciele Centrum Informacyjnego Rządu.

Więcej o: