Holandia wprowadza paszporty szczepień. Zadziałają w kraju i za granicą

Holenderski minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie od 21 czerwca paszportu sczepień, który będzie także ważny wewnątrz kraju. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament.
Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Rząd poinformował o tym w przesłanym 5 maja liście do Eerste Kamer, izby niższej parlamentu.

Wprowadzenie dokumentu ma m.in. umożliwić przekraczanie granic bez obowiązku posiadania aktualnego testu na obecność koronawirusa.

Minister zdrowia Hugo de Jonge chciałby, aby paszport obowiązywał nie tylko poza granicami kraju, ale również by służył w zastępstwie certyfikatu testowego.

W praktyce paszport będzie miał dwie formy: papierową i elektroniczną. Z jednej strony będzie to zwykły dokument, a z drugiej - zostanie poszerzona funkcjonalność obecnie istniejącej aplikacji CoronaMelder.

Ta ostatnia działa już prawie rok. Informuje ona, czy jej posiadacz znajduje się w pobliżu osoby, która jest nosicielem koronawirusa. Za jej pośrednictwem można umówić się również na test.

Urząd skarbowyFiskus z nową bronią atomową. Elektroniczne uderzenie w zadłużonych

Koronawirus. System ma zacząć funkcjonować jeszcze przed wakacjami

Rząd planuje, aby w aplikacji wyświetlał się kod QR. Po zeskanowaniu ma się okazać, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie. Ma to ułatwić nie tylko podróżowanie poza granicami kraju, ale także umożliwić wstęp na imprezy masowe w kraju.

Minister zdrowia chciałby, aby cały system zaczął funkcjonować jeszcze przed wakacjami. W liście do parlamentarzystów wskazał konkretny termin – 21 czerwca.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP) 

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Cyberpunk 2077CD Projekt traci kluczową postać. W tle oskarżenia o mobbing. Kurs mocno w dół

Więcej o: