Nieoficjalnie: Zaszczepieni przeciwko COVID nie będą wliczani do limitu osób na weselach i komuniach

Osoby zaszczepione nie będą uwzględnianie w limicie gości na weselach - ustalili dziennikarze RMF FM. Taka sama zasada miałaby także obowiązywać w przypadku komunii i spotkań firmowych.
Zobacz wideo

Zaszczepieni dwiema dawkami preparatu Pfizer, AstraZeneca bądź Moderna, lub jedną dawką preparatu koncernu Johnson & Johnson nie będą wliczani do limitu osób na weselach. Ta sama zasada ma dotyczyć również innych uroczystości okolicznościowych, w tym przyjęć z okazji komunii, chrzcin, czy spotkań firmowych - dowiedziało się radio RMF FM.

Od 15 maja wesela na świeżym powietrzu z limitem 25 osób

W ramach odmrażania gospodarki po trzeciej fali koronawirusa rząd zadecydował, że od 15 maja będzie można zorganizować wesela i komunie na świeżym powietrzu w limicie do 25 osób przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Chodzi o zachowanie bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limitu osób przypadających na jeden stolik.

Od 29 maja limit gości zostanie zwiększony do 50 osób. Uroczystości będą mogły odbywać się również w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład salach, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. W takich obiektach będą obowiązywać regulacje takie same, jak w przypadku gastronomii wewnętrznej, zatem lokale będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Obowiązkowy będzie również dystans między stolikami oraz ograniczenie liczby osób na jeden stolik.

Ponad 12 mln Polaków zaszczepiło się przeciw COVID-19

W środę 5 maja ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 3 896 osobach zakażonych koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 267 osób. Ogólna liczba zakażonych wzrosła tym samym do 2 881 951 od początku epidemii, a bilans ofiar śmiertelnych wynosi już 68 482.

Dotychczas wykonano 12 225 861 szczepień. Jedną dawkę otrzymało 9 186 041 osób, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 3 184 152.

Więcej o: