Nieoficjalnie: Zaszczepieni przeciwko COVID nie będą wliczani do limitu osób na weselach i komuniach

Osoby zaszczepione nie będą uwzględnianie w limicie gości na weselach - ustalili dziennikarze RMF FM. Taka sama zasada miałaby także obowiązywać w przypadku komunii i spotkań firmowych.
Zobacz wideo

Zaszczepieni dwiema dawkami preparatu Pfizer, AstraZeneca bądź Moderna, lub jedną dawką preparatu koncernu Johnson & Johnson nie będą wliczani do limitu osób na weselach. Ta sama zasada ma dotyczyć również innych uroczystości okolicznościowych, w tym przyjęć z okazji komunii, chrzcin, czy spotkań firmowych - dowiedziało się radio RMF FM.

Komunia w plenerze. Ile kosztuje wynajęcie namiotu na przyjęcie komunijne? Komunia w plenerze. Ile kosztuje wynajęcie namiotu na przyjęcie komunijne?

Od 15 maja wesela na świeżym powietrzu z limitem 25 osób

W ramach odmrażania gospodarki po trzeciej fali koronawirusa rząd zadecydował, że od 15 maja będzie można zorganizować wesela i komunie na świeżym powietrzu w limicie do 25 osób przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Chodzi o zachowanie bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limitu osób przypadających na jeden stolik.

Od 29 maja limit gości zostanie zwiększony do 50 osób. Uroczystości będą mogły odbywać się również w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład salach, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. W takich obiektach będą obowiązywać regulacje takie same, jak w przypadku gastronomii wewnętrznej, zatem lokale będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Obowiązkowy będzie również dystans między stolikami oraz ograniczenie liczby osób na jeden stolik.

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjne Odszkodowania za szczepienia. Rząd obiecywał 100 tys. zł. Ustawy nie ma

Ponad 12 mln Polaków zaszczepiło się przeciw COVID-19

W środę 5 maja ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 3 896 osobach zakażonych koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 267 osób. Ogólna liczba zakażonych wzrosła tym samym do 2 881 951 od początku epidemii, a bilans ofiar śmiertelnych wynosi już 68 482.

Dotychczas wykonano 12 225 861 szczepień. Jedną dawkę otrzymało 9 186 041 osób, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 3 184 152.

Więcej o: