Nieoficjalnie: Rozporządzenie już w czwartek, rząd zniesie obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz

Nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony 15 maja. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie pojawi się w czwartek - informuje RMF FM.
Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Nowe przepisy mają znieść obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, jeśli możliwe będzie utrzymanie dystansu 1,5 metra od innej osoby. Według RMF FM, w rozporządzeniu, które ma wejść w życie 15 maja, pojawi się również zapis dotyczący obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich osób przyjeżdżających z Indii, Brazylii i RPA, bez możliwości wykonania testu zwalniającego z kwarantanny zaraz po przyjeździe.

Koniec z maseczkami na zewnątrz? Spadek liczby potwierdzonych przypadków zakażeń

Przypomnijmy, że warunkiem dla zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu jest stosunkowo niski wskaźnik zakażeń, który musi wynosić nie więcej niż 15 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Tymczasem jak wskazuje Michał Rogalski, analityk danych, średnia liczba potwierdzonych zakażeń we wtorek (4 maja) wynosiła 14,9 przypadków na 100 tys. mieszkańców. To oznacza spadek z 23,7 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, który odnotowano 7 dni wcześniej.

Dane ministerstwa zdrowia potwierdzają również, że wskaźnik 7-dniowej średniej ruchomej potwierdzonych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców spada od początku kwietnia. Zmiany od 25 stycznia do 3 maja 2021 r. można zobaczyć na poniższej animacji, którą opracował Łukasz Pietrzak, farmaceuta analizujący dane związane z koronawirusem.

Jak zauważył minister zdrowia Adam Niedzielski, wartość współczynnika reprodukcji, pokazującego ile kolejnych osób zarazi chory, osiągnęła 30 kwietnia najniższy poziom od początku pandemii wynoszący 0,72.

Więcej o: