Biden zmienia zdanie. Poprze dostęp do patentów na szczepionki przeciw COVID-19 dla biedniejszych krajów

Prezydent USA Joe Biden wyraził w środę poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw koronawirusowi. Na takie rozwiązanie nalegają w USA członkowie Partii Demokratycznej oraz rządy ok. 100 krajów na świecie.
Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne”

Zrzeczenie się praw własności intelektualnej do patentów na szczepionki zaproponowały Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony.

Pfizer - zdjęcie ilustracyjneIle zarobi Pfizer na szczepionkach? Zyski liczone w miliardach dolarów

Stany Zjednoczone zmieniają zdanie ws. własności intelektualnej szczepionek

USA wraz z kilkoma innymi krajami zablokowały wcześniej negocjacje w WTO w tej sprawie, ale amerykański prezydent, pod rosnącą presją, zmienił swoje stanowisko.

Przedstawicielka USA ds. handlu w administracji Bidena, Katherine Tai, w wydanym oświadczeniu ogłosiła poparcie Białego Domu dla proponowanego rozwiązania, w ramach którego nastąpiłoby tymczasowe zrzeczenie się niektórych praw własności intelektualnej do szczepionek. "To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności związane z pandemią Covid-19 wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków" - oświadczyła Tai.

Nieoficjalnie: rząd zniesie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu (zdjęcie ilustracyjne)Nieoficjalnie: rząd zniesie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Szef WHO zadowolony

"Administracja USA mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w celu zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek" - dodała Tai. Zapewniła, że Stany Zjednoczone będą uczestniczyć w negocjacjach w WTO w tej sprawie, ale ostrzegła, że będzie to wymagało czasu, bowiem decyzje WTO wymagają konsensusu wszystkich członków.

Decyzję władz USA z zadowoleniem przyjął szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, który powiedział, że jest to niezwykle ważny moment w walce przeciw Covid-19. (PAP)

zm/ akl/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: