Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19. Lewica złożyła projekt w Sejmie

- Złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy, który zakłada, iż Polki i Polacy dostaną wolny dzień na szczepienie przeciwko koronawirusowi - poinformowała w czwartek Lewica. - Wyznaczone przez system terminy przypadają często w środku dnia, gdy wiele osób pracuje, a nie chcą wykorzystywać urlopu - podkreślała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zaproponowana przez Lewicę nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dodaje artykuł, zgodnie z którym pracownikowi, także zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia, będzie przysługiwać dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania, jeżeli przedstawi on pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Lewica chce, by dzień szczepienia przeciw COVID-19 był dniem wolnym od pracy 

"Chcemy zmobilizować do szczepień tę część społeczeństwa, która ma wątpliwości, czyli 30 proc. Polaków. Wolny dzień byłby motywacją do pójścia na szczepienia. Poza tym szczepienie może trwać kilka godzin. Trzeba dojechać na miejsce, poczekać we kolejce. To czasem trwa długo, więc pracownicy muszą brać urlop na ten dzień. Rząd nie tylko musi zachęcać, ale też wprowadzać odpowiednie regulacje. Walka z kryzysem pandemii nie może się odbywać głównie kosztem ludzi pracy" - czytamy na stronie internetowej Lewicy

Co z dostępnością szczepionekGdzie są wolne terminy? Rząd udostępnia specjalne narzędzie

- Wyznaczone przez system terminy przypadają często w środku dnia, gdy wiele osób pracuje, a nie chcą wykorzystywać urlopu. Z kolei pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego postawy prawnej. Naszym krótkim projektem ustawy chcemy im to umożliwić - powiedziała na konferencji prasowej w czwartek posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Z kolei poseł Marek Rutka podkreślił, że Lewica oczekuje szybkiego procedowania projektu w Sejmie i Senacie. - Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej. Każda kolejna zaszczepiona osoba, to szansa na powstrzymanie pandemii ze wszystkimi jej tragicznymi skutkami - podkreślał parlamentarzysta. 

Więcej o: