Polski rząd szykuje zachęty do szczepień. W USA działają. Można wygrać milion dolarów lub... dostać piwo

Władze państw stoją przed zadaniem przekonania do szczepień osób do tego niechętnych. Polski rząd szykuje więc zachęty, potwierdził minister Michał Dworczyk. W tej materii Polska mogłaby się wzorować na USA, gdzie loterie i bony skutecznie wspierają motywację do szczepienia się. Za szczepienie w Ohio można wygrać nawet milion dolarów. W Maryland codziennie jest do wygrania 40 tys. dolarów.

Tempo szczepień w Polsce wciąż utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, nieznacznie gorszym niż przeciętna prędkość w Unii Europejskiej. Gorzej wygląda sytuacja z nieprzekonanymi seniorami. Do tego  tempo szczepień może wkrótce mocno spaść, gdy zaszczepią się wszyscy chętni. Pojawia się więc poważne wyzwanie: jak zachęcić nieprzekonanych. 

Zobacz wideo Czy na wesele można zaprosić nieograniczoną liczbę osób, jeśli wszyscy będą zaszczepieni?

Szczepionka na koronawirusa. Rząd szykuje zachęty

Jak zdradził Michał Dworczyk w Radiu ZET, w poniedziałek mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie zachęt do szczepień. Polityk podkreślił, że w tym celu trzeba szukać niestandardowych pomysłów. 

W najbliższy wtorek przedstawimy cały katalog nowych działań, które będą miały właśnie charakter profrekwencyjny, a który będziemy realizować zarówno na poziomie rządu, jak i samorządu 

- mówił Dworczyk. Jego zdaniem taką zachętą może być też paszport covidowy. Projekt ma zostać uruchomiony od 1 lipca. 

Program zachęt jest przygotowywany w porozumieniu z samorządami. Loterie chcą organizować władze Warszawy, Krakowa czy Łodzi. Dworczyk potwierdza, że trwają w tej sprawie rozmowy.

Zachęty do szczepień w USA - piwo albo los na loterię

Wzorem dla polskich samorządów mogą być zachęty i loterie urządzane w USA. Decyzją Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Amerykanie, którzy się zaszczepili, mogą zrezygnować z noszenia maseczek. Złagodzone obostrzenia dotyczą nawet zamkniętych pomieszczeń. Poszczególne stany wprowadzają też własne zachęty, co podsumował Bezprawnik.pl.

W Ohio przyjęcie pierwszej dawki pozwala wziąć udział w loterii, w której do wygrania jest pięć nagród - każda o wartości miliona dolarów. Niepełnoletni mogą z kolei wygrać pięć stypendiów do college'u. Po pierwszym weekendzie od ogłoszenia loterii, w punktach szczepień pojawiło się 28 proc. więcej osób.

W stanie Nowy Jork za szczepienie rozdawane są kupony o wartości 20 dol., na loterię, w której można wygrać od 20 dol. do 5 mln dol.

W Maryland losowanie odbywa się codziennie, a do wygrania jest 40 tys. dolarów. Program obowiązuje do 4 lipca. W Dzień Niepodległości do wygrania jest nagroda główna o wartości 400 tys. dol. 

Natomiast w New Jersey obywatele, którzy skończyli 21 lat, po szczepieniu otrzymują kupon na piwo. Można go wydać w jednym z wybranych lokalnych browarów. 

Więcej o: