Rozporządzenie ws. obostrzeń epidemicznych opublikowane. Wracają targi, nowe limity dotyczące wesel

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, od niedzieli 6 czerwca złagodzeniu ulegną obostrzenia dotyczące m.in. imprez okolicznościowych. Wraca możliwość organizacji targów i kongresów.

Opublikowane w sobotę rozporządzenie Rady Ministrów zakłada m.in. umożliwienie prowadzenia działalności związanej z organizacją targów, konferencji i kongresów. Wcześniej tego typu wydarzenia mogły odbywać się wyłącznie online. Od 6 czerwca targi, konferencje i kongresy mogą być organizowane z zachowaniem limitu jednej osoby na każde 15 metrów kwadratowych (nie dotyczy to osób zaszczepionych). Działalność będą mogły wznowić również sale zabaw. W rozporządzeniu czytamy, że przytoczone przepisy obowiązują do 25 czerwca

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Imprezy okolicznościowe z większą liczbą uczestników, odmrożenie branży targowej. Rząd opublikował rozporządzenie

Zwiększeniu ulegnie również limit uczestników zgromadzeń rejestrowanych oraz imprez okolicznościowych (organizowanych zarówno na zewnątrz, jak i w lokalach). Od niedzieli będzie mogło w nich uczestniczyć nie 50, a 150 osób. Do tej liczby nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Tym samym rząd, pomimo wielu głosów krytyki, utrzymał zakaz spontanicznego gromadzenia się - zwiększono jedynie limit zgromadzeń, które mogą odbywać się na podstawie zawiadomienia. Przypomnijmy, że według art. 57 konstytucji prawo organizacji i uczestnictwa w pokojowych zgromadzeniach można można ograniczyć jedynie za pomocą ustawy. 

Rząd zdecydował również o złagodzeniu obostrzeń obowiązujące w transporcie publicznych. Od niedzieli w środkach transportu publicznego będzie mogło być zajęte 75 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących lub 100 proc. miejsc siedzących. 

W rozporządzeniu znalazł się również zapis o dopuszczeniu do szczepień dzieci powyżej 12. roku życia. Rejestracja na szczepienia zostanie uruchomiona 7 czerwca. 

Więcej o: