Kuźnia Raciborska. Burmistrz oferuje 200 zł nagrody dla zaszczepionych. "Gdybym mógł, to bym przymusił"

Burmistrz Kuźni Raciborskiej wpadł na nietypowy pomysł, by zachęcić swoich współpracowników i pracowników jednostek miejskich (w tym nauczycieli) do szczepień przeciw COVID-19. Za przyjęcie preparatu oferuje im 200 zł nagrody. W ten sposób chce uniknąć braków kadrowych związanych z kwarantanną.
Zobacz wideo Nowe rozwiązania w zakresie szczepień. Od 1 lipca drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień

W rozmowie z Radiem90 burmistrz Kuźni Raciborskiej (województwo śląskie) Paweł Macha wyjaśnił, dlaczego zdecydował się na zachęcanie współpracowników do szczepień gratyfikacjami finansowymi. Jak powiedział, dla niego liczy się przede wszystkim wykonywanie obowiązków, tymczasem przebywanie na kwarantannie często to uniemożliwia.

Szczepienie przeciw COVID-19 Koronawirus. Jedna dawka szczepionki nie chroni przed wariantem Delta

Burmistrz Kuźni Raciborskiej: Należy sprawę doprowadzić do porządku

- Skąd pomysł? Ja jestem nieurodzonym samorządowcem, tylko przedsiębiorcą przy okazji i jeżeli są braki kadrowe, trzeba realizować pewne zadania i cele. Jak co chwilę ktoś mi ucieknie na jakąś kwarantannę, to ja i tak muszę swoje zadania mieć wykonane. Muszę mieć dzieci obsłużone w szkołach i tak dalej, i tak dalej… Jestem przekonany, że należy to doprowadzić do porządku. Mam nadzieję, że zadziała. Nie mam możliwości przymuszania do tego, ale gdybym miał, to bym przymusił do szczepień - powiedział burmistrz Paweł Macha.

Szczepionka przeciwko COVID-19 Włochy. Eksperci: należy unikać alkoholu 15 dni przed szczepieniem

200 zł za przyjęcie szczepionki. Pieniądze trafią także do tych już zaszczepionych

Jak podaje strona rozgłośni, za przyjęcie szczepionki pracownicy jednostek miejskich, w tym także nauczyciele, mieliby dostać po 200 zł nagrody. Takich osób jest łącznie około 300. Urząd Gminy w Kuźni Raciborskiej planuje przeznaczyć na ten cel 60 tys. złotych. W pierwszej kolejności gratyfikację otrzymają osoby, które już się zaszczepiły. Jak podaje "Wyborcza", na terenie powiatu raciborskiego do tej pory zaszczepionych zostało około 56 tys. osób, z czego drugą dawkę przyjęła jedna trzecia z nich - niecałe 20 tys. osób. W powiecie znajduje się około 108 tys. mieszkańców.

Więcej o: