Jest nowe rozporządzenie ws. obostrzeń. Limity w hotelach i restauracjach w górę. Zmiany w kościołach

W piątek wieczorem opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów podnoszące limity osób przebywających m.in. w hotelach i restauracjach. Nowe przepisy zwiększają także liczbę uczestników targów oraz konferencji.

Z rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wynika, że od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. jest dopuszczalne prowadzenie działalności przez m.in. siłownie, kluby i centra fitness pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 1 osoby na 10 m2. Również w tym terminie będą mogły działać dyskoteki i kluby nocne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 150 osób.

Zobacz wideo Ceny sprzętu elektronicznego wzrosły. Winna wyłącznie pandemia? [OKO NA ŚWIAT]

Zmiany w obostrzeniach. Hotele, restauracje, kasyna i salony gier

Z kolei kasyna oraz salony gier hazardowych na automatach będą mogły działać od 26 czerwca, jeżeli na jedną osobę nie przypadnie mniej niż 10 m2 powierzchni. Zaznaczono też, że obsługa oraz klienci muszą mieć zasłonięte nos i usta.

Rozporządzenie zwiększa również pulę udostępnionych gościom pokoi w obiektach hotelowych i pensjonatach: od 26 czerwca przedsiębiorca będzie mógł wynająć 75 proc. pokoi, podczas gdy obecnie jest to 50 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia, a także osoby w pełni zaszczepione.

Jeżeli chodzi o działalność gastronomiczną, to rozporządzenie przewiduje, że od 26 czerwca jest ona dopuszczalna, pod warunkiem, że "klienci będą zajmowali nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika". 

Zmiany dla firm organizujących m.in. targi, imprezy promocyjne czy wystawy

Również od 26 czerwca 2021 r. dopuszcza się prowadzenie działalności przez podmioty organizujące m.in. targi, imprezy promocyjne, wystawy, kongresy czy konferencje.

Organizatorzy muszą jednak przestrzegać limitu, zakładającego, że na 1 osobę przypada nie mniej niż 10 m2 powierzchni pomieszczenia.

Dziennik Ustaw: Od 13 czerwca w kościołach nie więcej osób niż stanowi 50 proc. obłożenia świątyni

Z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów wynika też, że w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia – 75 proc. obłożenia.

Podtrzymano także nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Rozporządzenie jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki i luzowanie obostrzeń.

Wskazano, że od 13 czerwca 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. "zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się: w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 50 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego.

Z tego limitu wyłączone pozostają osoby sprawujące kult religijny i zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku.

Zaznaczono, że uczestnicy uroczystości organizowanych na powietrzu "powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i obowiązuje ich nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny". 

Obostrzenia w kościołach. Odstęp 1,5 m i nie więcej uczestników niż 75 proc. obłożenia obiektu

Rozporządzenie wskazuje, że od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i nie więcej uczestników niż 75 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego.

W limity te nie wchodzą osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochówku, zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy. Podobnie jak to był wcześniej, uczestnicy są zobowiązani do zakrywania ust i nosa. "Wyłączone są z tego jedynie osoby sprawujące kult religijny" – czytamy w dokumencie.

Uczestników zgromadzeń religijnych na powietrzu nadal obowiązuje obowiązek zachowania "odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie".

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

autor: Ewa Wesołowska, Magdalena Gronek

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: