Wakacje 2021. Zaszczepieni unikną kwarantanny i testów na COVID-19. Jest decyzja ambasadorów UE

W Unii Europejskiej wyrażono zgodę na wspólne zasady łagodzenia ograniczeń w podróżowaniu podczas wakacji. Ambasadorowie państw członkowskich przyjęli rekomendacje Komisji w tej sprawie. Oznacza to, że osoby w pełni zaszczepione nie będą zobowiązane do odbywania kwarantanny oraz wykonywania testów na COVID-19.

Ostatecznie jednak to rządy unijnych krajów będą decydowały, kogo wpuszczają na swój teren, a pod uwagę będą brać sytuację pandemiczną.

Zobacz wideo Na wakacje zostaną otwarte dyskoteki, a w kinach zjemy popcorn

Zaszczepieni będą podróżować swobodniej. Bez kwarantanny i testów na COVID-19

Kraje członkowskie Unii Europejskiej przewidują, że zaszczepieni z certyfikatem, czyli ci, którzy będą dwa tygodnie po ostatniej dawce szczepionki, będą zwolnieni z kwarantanny i testów podczas podróży po krajach Wspólnoty i strefy Schengen na okres 365 dni.

Osoby, które przeszły COVID-19, również będą zwolnione z tych obowiązków, ale wyłącznie przez pierwszych 180 dni od dodatniego testu potwierdzającego zakażenie. Ujednolicone będą również wymogi dotyczące testów. Niezaszczepieni będą zwolnieni z wymogów kwarantanny przez 72 godziny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR i 48 godzin po szybkim teście antygenowym.

Certyfikaty covidowe. Formalizacja procedur już wkrótce

Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły certyfikaty covidowe, które ułatwią podróżowanie po krajach Wspólnoty i strefy Schengen, bez dodatkowych wymogów, czyli testów i kwarantanny. Kilka dni temu zielone światło dla wprowadzenia dokumentów dał Parlament Europejski. Procedury zostaną sformalizowane w przyszłym tygodniu, kiedy szefowa Komisji Europejskiej podpisze rozporządzenie w tej sprawie.

Decyzja unijnych krajów zapadała szybko, ponieważ już 10 dni po przedstawieniu rekomendacji przez Komisję Europejską. - Możemy być teraz pewni, że wraz z aktualizacją zaleceń i wraz z cyfrowym certyfikatem cowidowym Europejczycy będą mogli korzystać w sposób bezpieczny z letnich wakacji, z ograniczonymi, jeśli w ogóle, restrykcjami - skomentował rzecznik Komisji Christian Wigand. Certyfikaty covidowe będą uznawane w całej Unii od 1 lipca.

Więcej o: