Luzowanie obostrzeń. Od niedzieli można jeść w kinach i teatrach [PEŁNA LISTA ZMIAN]

Od 13 czerwca obowiązują łagodniejsze zasady reżimu sanitarnego. Rząd przywrócił możliwość sprzedawania oraz spożywania jedzenia i napojów m.in. w kinach i teatrach. Zwiększyły się również limity osób w kościołach.
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Podczas konferencji prasowej (10 czerwca), premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili dalsze luzowanie obostrzeń. Pierwsze zmiany wchodzą w życie dziś, 13 czerwca, a kolejne zmiany nastąpią 26 czerwca i będą obejmować okres wakacyjny.

Podróże z Polski do Niemiec. Obostrzenia? Brak ograniczeń na granicy Podróże z Polski do Niemiec. Obostrzenia? Brak ograniczeń na granicy

Luzowanie obostrzeń od 13 czerwca. Otwarto strefy gastronomiczne w kinach i teatrach

W niedzielę nastąpiło otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach i w na miejscach odbywania się koncertów. Przywrócono możliwość sprzedawania, a także spożywania jedzenia i napojów w instytucjach kultury i rozrywki.

Od 13 czerwca zwiększono również limity wiernych w kościołach, który wynosi obecnie maksymalnie 50 proc. obłożenia. Przypominamy, że limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

0Pierwszy Ryanair do Londynu po odmrozeniu lotow. Zaszczepieni unikną kwarantanny i testów na COVID-19

Zmiany w obostrzeniach od 26 czerwca. Zwiększą się limity osób

Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi 26 czerwca. Rząd zapowiedział otwarcie klubów i dyskotek. W życie wejdą następujące zmiany:

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw - nowy limit uczestników - 1 osoba na 10 m2.
  • Świątynie - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki - maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
  • Transport - 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych - maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Zmiany od 26 czerwca mają obowiązywać do końca wakacji. Rząd informuje jednak, że harmonogram może być korygowany na podstawie aktualnych danych epidemicznych oraz statystyk szczepień. Jednocześnie zachęca do udziału w programie szczepień.

Jak czytamy na stronie gov.pl, do tej pory w polskich punktach wykonano ponad 23 mln szczepień. 8,9 mln osób jest już w pełni zaszczepionych. Od poniedziałku 7 czerwca szczepić się mogą również dzieci od 12. roku życia.

Więcej o: