Czechy łagodzą obostrzenia dla Polaków. Wjazd do kraju bez żadnych ograniczeń

Czechy poinformowały o poluzowaniu obostrzeń związanych z przekraczaniem granicy. Polska znalazła się w "zielonej strefie" krajów niskiego ryzyka, co oznacza, że obywatele naszego kraju mogą swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z Republiki Czeskiej. Nie będą już potrzebne obowiązkowe testy na koronawirusa ani odbycie kwarantanny.

Nowe zasady dotyczące przekraczania czeskiej granicy weszły w życie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Czeski resort spraw zagranicznych podzielił obce kraje na pięć kategorii - każda z nich różni się surowością restrykcji nałożonych na podróżujących. Polska, jako jeden z siedmiu europejskich krajów, znalazła się w "zielonej strefie", czyli kategorii państw niskiego ryzyka, których obywatele mogą swobodnie podróżować do Czech. 

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

Czechy łagodzą obostrzenia dla niektórych podróżujących. Polska w "zielonej strefie"

Od poniedziałku obywatele Polski nie muszą już wypełniać formularza przyjazdu, wykonywać obowiązkowego testu na koronawirusa lub poddawać się kwarantannie. Wcześniej wyjazdy turystyczne do Czech powyżej 24 godzin były możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych bądź posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech. 

Jak jednak informuje Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce, poluzowanie obostrzeń nie obejmuje osób przejeżdżających przez Polskę w drodze do Czech. "Przyjazdy z Polski do RCz będą ze skutkiem od poniedziałku 14 czerwca br. bez ograniczeń, więc osoby tranzytujące przez Polskę do RCz z krajów o podwyższonym ryzyku zakażenia, nadal powinny się stosować do wytycznych dot. poszczególnych krajów" - poinformowano za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Obok Polski w "zielonej strefie" znalazły się takie kraje jak: Rumunia, Islandia, Monako, Malta, San Marino, Watykan, ale również Australia, Nowa Zelandia oraz część państw azjatyckich - Japonia, Korea Południowa, Tajlandia i Singapur. Czeski resort spraw zagranicznych podkreślił, że cudzoziemcy (z wyjątkiem podróżujących z "zielonej strefy") mogą przyjechać do Czech tylko z ważnych powodów, a nie w celach turystycznych czy odwiedzin znajomych. Obostrzenia będą obowiązywać do odwołania. Resort dodał, że podział krajów na kategorie jest zgodny z zaleceniami Unii Europejskiej i będzie na bieżąco aktualizowany na podstawie sytuacji epidemicznej.

W najwyższej piątej kategorii (oznaczonej kolorem czarnym) znalazły się kraje, do których obywatele Republiki Czeskiej mają zakaz podróżowania pod groźbą kary grzywny. W "czarnej strefie" można znaleźć takie kraje jak: Indie, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Kolumbia, Lesotho, Malawi, Mozambik, Nepal, Peru, Tanzania, Zambia i Zimbabwe. 

Więcej o: