Niemcy. Szczepionka firmy Curevac przeciw koronawirusowi skuteczna tylko w 47 proc.

Niemiecka firma farmaceutyczna Curevac NV poinformowała w środę, że jej szczepionka przeciwko COVID-19, będąca w ostatniej fazie prób klinicznych, wykazała skuteczność na poziomie 47 proc. i nie spełniła oczekiwań. Dostawy setek milionów dawek do krajów UE stanęły pod znakiem zapytania.

"Szczepionka uzyskała wstępną skuteczność 47 proc. przeciwko COVID-19 nie osiągając założonych kryteriów statystycznych" - przekazała w komunikacie firma. Jej szef Franz-Werner Haas zastrzegł jednak, że "ostateczna skuteczność może być większa" dodając, iż za niską skuteczność odpowiadają częściowo wciąż pojawiające się nowe warianty koronawirusa.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Unia Europejska zamówiła miliony dawek niemieckiej szczepionki przeciw COVID-19  

Rozczarowująca skuteczność szczepionki, znanej jako CVnCoV, wyszła na jaw po badaniach z udziałem ok. 40 tys. ochotników w Europie i Ameryce Łacińskiej, wśród których wykryto 139 przypadków infekcji koronawirusem.

Unia Europejska zamówiła w listopadzie ub. r. 405 mln dawek tej szczepionki, z czego 180 mln opcjonalnie. Niemcy zamówiły w odrębnym porozumieniu dalsze 20 mln dawek.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiWariant Delta koronawirusa. Będą dodatkowe obostrzenia dla zakażonych?

Curevac przystąpiła do wyścigu nad opracowaniem szczepionki w styczniu ub. r. razem z Pfizerem/BioNTech i Moderną, które jako pierwsze uzyskały "zielone światło" różnych organów regulujących rynek farmaceutyczny na komercjalizację ich szczepionek.

Szczepionka Curevac oparta jest o taką samą technologię mRNA, jak szczepionki wymienionych konkurentów, które jednak osiągają skuteczność na poziomie ponad 90 proc.

PAP/ jm

Czy trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 będzie konieczna? Adam Niedzielski: Sprawa jest otwartaTrzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Niedzielski: Sprawa jest otwarta

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

***

Szczepienia przeciw koronawirusowi w Polsce

16 czerwca Ministerstwo Zdrowia przekazało, że do tej pory wykonano 25 058 534 szczepienia, a jedną dawką zaszczepiono 15 660 666 osób. W pełni zaszczepionych jest już 10 201 383 obywateli.

Więcej o: