Niemiecki ekspert ostrzega przed rozgrywkami EURO 2020 w Londynie. Jest "plan awaryjny" na finał

Mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta, w Wielkiej Brytanii odbywają się mecze EURO 2020. Krytykuje to ekspert SPD ds. zdrowia Karl Lauterbach, a niemiecki rząd odradza podróże do Londynu.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń na Wyspach mecze piłkarskie z udziałem widzów są nieuzasadnione, powiedział grupie medialnej RTL/ntv ekspert SPD ds. zdrowia Karl Lauterbach. - Wariant Delta jest zbyt niebezpieczny i trzeba by było przenieść rozgrywki do innego kraju - stwierdził socjaldemokrata. Jednocześnie wypowiedział się przeciwko włączeniu Monachium jako ewentualnej alternatywy. Jest on zdania, że "byłoby niefortunnie zgłaszać propozycje, które faworyzują własny stadion i własnych kibiców". - Nie bylibyśmy wiarygodni, gdybyśmy zasugerowali Anglii, że rozgrywki powinny odbyć się u nas - stwierdził.

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Merkel "nieco sceptyczna"

Także kanclerz Angela Merkel wezwała do zachowania szczególnej ostrożności podczas turnieju. - To miłe, że teraz na przykład w Monachium znów może być 14 tysięcy kibiców. Ale kiedy widzę całkowicie zapełnione stadiony w innych krajach europejskich, mam pewne wątpliwości, czy jest to właściwa odpowiedź na obecną sytuację - stwierdziła kanclerz.

 

Z powodu wariantu Delta podróż do Londynu odradzał niemieckim kibicom szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun, mówiąc redakcji RND, że "nie należy podróżować do regionów zagrożonych koronawirusem". W Wielkiej Brytanii wariant Delta rozprzestrzenia się i pomimo wysokich wskaźników szczepień znacznie zwiększa liczbę nowych zakażeń.

Tymczasem jak poinformował dziennik "Times", UEFA domaga się odstępstw od surowych zasad pandemicznych dla gości VIP i jest w trakcie negocjacji z gospodarzami.

EURO 2020. "Jest plan awaryjny"

Poruszenie wywołały też ostatnio doniesienia o ewentualnym przeniesieniu półfinałów i finału EURO 2020 z Londynu do Budapesztu. UEFA z rezerwą odniosła się do tego, zastrzegając: - Zawsze jest plan awaryjny, ale jesteśmy pewni, że tydzień finałowy będzie gościł w Londynie.

W przyszłym tygodniu (26 i 29 czerwca) na stadionie Wembley zaplanowano dwa mecze 1/8 finału. 6 i 7 lipca mają się odbyć oba półfinały, a 11 lipca finał.

Więcej o: