Paszport covidowy na ekranie smartfona. Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID (UCC), czyli tzw. paszport covidowy, jest już dostępny dla Polaków. Można go pobrać m.in. z aplikacji mObywatel i mojeIKP. Wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.

Paszporty covidowe, jak nazywane są UCC potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, są już dostępne dla Polaków. Ich elektroniczna wersja pojawiła się w aplikacji mObywatel, w której dziś można znaleźć m.in. elektroniczne prawo jazdy. Unijne Certyfikaty COVID są dostępne także w aplikacji mojeIKP (Internetowe Konto Pacjenta). 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Certyfikat UCC z aplikacji mObywatel i mojeIKP to oficjalny dokument, który można okazać podczas kontroli granicznej - informuje resort cyfryzacji.

Unijny paszport covidowy od 1 lipca. Polacy mogą mieć go w telefonach 

Na początku czerwca siedem państw Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowało o połączeniu się z unijnym systemem Certyfikatów COVID. Docelowo mają one ułatwiać podróże w granicach Unii Europejskiej i zwalniać osoby, które je okażą, z kwarantanny i dodatkowych testów na koronawirusa. Paszport covidowy ma postać kodu QR.

Paszport covidowy już dostępny Paszport covidowy w kieszeni Polaka. Dostępny w aplikacji mObywatel

Cyfrowy paszport covidowy obowiązuje od 1 lipca na terytorium całej Unii Europejskiej. Jest również dostępny w języku angielskim. Zawiera dane takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia i zdjęcie. 

Jak pobrać paszport covidowy na mObywatela?

Na stronie internetowej polskiego rządu można znaleźć dokładną instrukcję, w jaki sposób zainstalować aplikację mObywatel i pobrać na nią paszport covidowy. Jeśli instalujemy aplikację po raz pierwszy, od uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID dzieli nas tylko kilka kroków. mObywatela możemy znaleźć do pobrania w popularnych aplikacjach AppStore (telefony z iOS) lub Google Play (telefony z systemem operacyjnym Android).

Po zainstalowaniu aplikacji i jej włączeniu należy nacisnąć okrągły przycisk z wielkim plusem i zalogować się w niej. Następnie, także w przypadku zrobienia aktualizacji mObywatela, klikamy ikonkę z trzema paskami, która znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Po wysunięciu się panelu menu wybieramy "Dodaj nowy dokument". Na szczycie listy powinien widnieć Unijny Certyfikat COVID. Wybieramy go, a po zapoznaniu się z treścią regulaminów akceptujemy je. 

 

W kolejnym kroku musimy potwierdzić swoją tożsamość. Robimy to albo za pośrednictwem profilu zaufanego lub swojego banku. Jeśli nie posiadamy profilu zaufanego, będziemy musieli go założyć. To, jak to zrobić, wyjaśniliśmy w naszym tekście. Po zweryfikowaniu naszej tożsamości przez bank Unijny Certyfikat COVID znajdzie się na naszym profilu w aplikacji mObywatel. 

Jeśli z jakiegoś powodu w waszej aplikacji nie da się pobrać Unijnego Certyfikatu COVID lub wygląda ona nieco inaczej niż na filmie zamieszczonym powyżej, oznacza to, że posiadacie starszą wersję aplikacji. Aby pobrać UCC, należy koniecznie zaktualizować ją do najnowszej wersji.

Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID na mojeIKP?

mojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z AppStore.

Po zainstalowaniu mojeIKP, kod QR Unijnego Certyfikatu COVID znajdziemy w "Menu" - po uruchomieniu aplikacji należy nacisnąć na trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu. Dobrze ilustruje to poniższa grafika.

Jak pobrać paszport covidowy?Jak pobrać paszport covidowy? Fot. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/unijny-certyfikat-covid-w-twoim-telefonie

Można też pobrać i zapisać plik pdf z Unijnym Certyfikatem COVID.

Więcej o: